Yleisurheilukisojen tulokset
5.6.2020 13:15 Uutiset / Jaoston pääsivusto

Ensimmäisten yleisurheilukisojen tuloksia

Lapin Salaman kesän avoimet viikkokisat alkoivat Lapin urheilukentällä to 4.6.2020. Osanottajia oli 53. Ensimmäisenä kilpailuiltana kisalajeina olivat pikajuoksu, pallon heitto ja kuulan työntö. Tulokset:

T-2018 40m: 1) Lilia Paavola 22,4, 2) Lotta Aaltonen 29,0, 3) Alva Sabel 32,7

T-2018 pallo: 1) Lotta Aaltonen 198, 2) Lilia Paavola 165, 3) Alva Sabel 70

T-2017 40m: 1) Milja Hellsten 13,4, 2) Iisa Vuorio 13,5, 3) Pihla Ränkman 13,8, 4) Selma Koivisto 16,4, 5) Linnea Lehtinen 18,5

T-2017 pallonheitto: 1) Selma Koivisto 212, 2) Iisa Vuorio 190, 3) Pihla Ränkman 177, 4) Milja Hellsten 171, 5) Linnea Lehtinen 135

T-2016 40m: 1) Vilja Ränkman 11,0, 2) Helmi Peltola 12,4, 3) Suvi Ala-Kulju 12,6, 4) Iiris Tuominen 13,2, 5) Pihla Kuuluvainen 13,3, 6) Minea Vaimala 17,9

T-2016 pallonheitto: 1) Iiris Tuominen 404, 2) Vilja Ränkman 394, 3) Suvi Ala-Kulju 367, 4) Helmi Peltola 342, 5) Pihla Kuuluvainen 229, 6) Minea Vaimala 229

T-2015 40m: 1) Aada Paavola 9,9, 2) Alina Tukia 10,5, 3) Senja Pihlainen 11.2

T-2015 Pallonheitto: 1) Alina Tukia 460, 2) Aada Paavola 403, 3) Senja Pihlainen 237

T-2014 40m: 1) Nella Suonpää ja Isla Dits 9,3, 3) Sade Mäkeläinen 9,4, 4) Armi Tuominen 10,2, 5) Fanni Jakola 14,0

T-2014 pallonheitto: 1) Sade Mäkeläinen 709, 2) Armi Tuominen 696, 3) Isla Dits 648, 4) Nella Suonpää 633, 5) Fanni Jakola 403

T-2013 40m: 1) Sofia Pihlainen 7,9, 2) Maisa Mäkilä 8,1, 3) Hilla Tukia 8,2 4) Mila Saarinen 9,8

T-2013 pallonheitto: 1) Maisa Mäkila 10,60, 2) Sofia Pihlainen 9,14, 8,2, 3) Hilla Tukia 8,57, 4) Mila Saarinen 7,62

T-2012 40m: 1) Minttu Hellstén 7,1, 2) Senni Koivisto 7,3, 3) Isla Seppänen 7,6, 4) Ruska Mäkeläinen 8,3, 5) Aada Katila ja Kerttu Aaltonen 8,9

T-2012 pallonheitto: 1) Minttu Hellsten 16,85, 2) Isla Seppänen 12,96, 3) Senni Koivisto 11,40, 4) Aada Katila 9,66, 5) Kerttu Aaltonen 9,41, 6) Ruska Mäkeläinen 7,97

T-2011 60m: 1) Sofia Hentonen 11,1, 2) Ella Varjus 11,5

T-2011 kuula: 1) Sofia Hentonen 266

T-2010 60m: 1) Neea Suonpää 10,9

T-2010 kuula: 1) Neea Suonpää 471

T-2009 60m: 1) Vanessa Varjus 11,0

T-2009 kuula: 1) Vanessa Varjus 311

T-2006 kuula: 1) Roosa Tuominen 651

P-2017 40m: 1) Noel Suonpää 13,7

P-2017 pallo: 1) Noel Suonpää 437

P-2016 40m: 1) Jasse Maijala 10,9, 2) Frans Ylijoki 12,0

P-2016 pallo: 1) Frans Ylijoki 277

P-2015 40m: 1) Rames Phumbang 9,8, 2) Eetu Suonpää 9,9

P-2015 pallo: 1) Rames Phumbang 684, 2) Eetu Suonpää 507

P-2014 40m: 1) Ilmo Sulonen 9,2, 2) Roope Arousva 9,3, 3) Juuse Maijala 9,4, 4) Lenni Peltola 10,3, 5) Eetu Lehtola 11,3

P-2014 pallo 1) Roope Arousva 940, 2) Juuse Maijala 737, 3) Ilmo Sulonen 592, 4) Lenni Peltola 502, 5) Eetu Lehtola 449

P-2013 40m: 1) Eero Tuominen 8,5, 2) Kosti Ylijoki 8,6

P-2013 pallo: 1) Eero Tuominen 11,33, 2) Kosti Ylijoki 8,66

P-2012 40m: 1) Lenni Suonpää 7,7,

P-2012 pallo: 1) Lenni Suonpää 17,93

P-2011 60m: 1) Eelis Merenkivi 12,2

P-2011 kuula 1) Eelis Merenkivi 272

P-2010 60m: 1) Eino Mattila 10,1

P-2010 kuula: 1) Eino Mattila 556

P-2008 60m: 1) Johannes Pertola 10,2

P-2008 kuula: 1) Johannes Pertola 642

Tulokset löytyvät myös täältä https://lapinsalama.fi/yleisurheilu/36895/yleisurheilun-viikkokilpailut-2020.

Urheilukentän kaikille avoimet viikkokilpailut jatkuvat to 11.6. klo 18. Lajeina pikajuoksu, 7-vuotiailla (v. 2013 syntyneillä) ja nuoremmilla pituushyppy sekä 8-vuotiailla (v. 2012 syntyneillä) ja vanhemmillakorkeushyppy. Kilpailut alkavat kaikilla ikäryhmillä samaan aikaan, mutta poikkeusolojen vuoksi pyritään lisäämään suorituspaikkoja. Tervetuloa!


   
Lisää uutisia
Lapin Salama ry
«  Heinäkuu   »
Kategoriat