Narvi triathlon 18.8.2017

Narvi-triathlon, Rauma

18.8.2017

Matkat

 lyhyt: 200m uinti, 11 km pyöräily, 3 km juoksu

pitkä: 600m uinti, 33 km pyöräily, 9km juoksu

M lyhyt: 1. Jarno Stenroos PoTa 34.48, 2. Ilkka Varis RSP 37.09, 3. Mika Pihkoluoma RSP 37.22, 4. Aarne Hakanen KodKa 37.26, 5. Topi Hellsten LaSa 41.22, 6. Camilo  Valino Fraga RSP 44.13, 7. Markku Asara 46.10, 8. Markku Leppänen 47.28, 9. Lauri Martimo 49.14, 10. Rami Välimaa 49.56, 11. Jonathan Babb 50.06, 12. Pekka Ylijoki 50.28, 13. Antti Heinonen 52.31, 14. Antero Arvela 57.44,

 

N lyhyt: 1. Sanna Juujärvi RSP 46.53, 2. Iida Kauppi 50.47, 3. Pauliina Nordberg 50.51, 4. Sirkku Sahlberg 51.40, 5. Talvikki Välimaa 51.44, 6. Pauliina Ajanko-Myllymaa  52.05, 7. Lea Nieminen 52.39, 8. Jessi Juurenheimo 53.08, 9. Niina Heino 54.09, 10. Hanna Uusikartano 54.11, 11. Anne Raikunen 54.24, 12. Emma Ranne 54.30, 12. Elina Tuomisto 54.40, 13. Heli Haukioja 54.42, 14. Sirpa Hakkarainen-Niemi 55.24, 15. Laura Yli-Pietilä 56.28, 16. Sani Ollaranta 57.59, 17. Maila Kankkunen 1.01.37, 18. Johanna Hanssen 1.04.04, 19. Jaana Sundell 1.04.06, 20. Merja Palmroos 1.04.07, 21. Heidi Rosten ja Laura Kalliola 1.14.41

 

M pitkä: 1. Rauno Koski TT-26 1.44.15, 2. Antti Uusitupa Turku 1.52.17, 3. Marko Alin Säkylä 1.57.56, 4. Pekka Sahlberg Rauma ja Petri Sulo 2.06.19, 6. Juha Rantala Sastamala 2.07.01, 7. Tommi Veneranta PoTa 2.07.24, 8. Juha Lehtinen 2.10.49, 9. Tommi Hyötylä Rauma 2.10.51, 10. Juha Mäkitalo 2.13.17, 11. Mikko Toivonen HonkVe 2.16.51, 12. Petri Tervevuoro Hki 2.16.54, 13. Juha Kalliokoski Rauma 2.17.54, 14. Tomi Sinisalo RPJS-team 2.18.01, 15. Adrian Deydier 2.19.21, 16. Aapo Jalo Sastamala 2.21.23, 17. Teijo Rantanen Rauma 2.25.57, 18. Seppo Hyyppä 2.28.55, 19. Tero Hakala Karhukopla 2.31.39

 

N Pitkä: 1. Tiia Ojavalli 2.26.04, 2. Hanna Karjanlahti Eurajoki 2.29.39, 3. Niina Vähä-Krekula 2.45.39

Viikkokilpailut 17.8.2017

T-2015 40m: 1) Senja Pihlainen, pallo: 1) Senja Pihlainen

T-2014 40m: 1) Astrid Ajanko 2) Nella Suonpää, 3) Armi Tuominen, pallo: 1) Astrid Ajanko, 2) Nella Suonpää, 3) Armi Tuominen

T-2013 40m: 1) Sofia Pihlainen, 2) Emilia Lehtinen, pallo: 1) Sofia Pihlainen, 2) Emilia Lehtinen

T-2012 40m: 1) Minttu Hellsten 8,5, 2) Hilla Lappalainen 8,7, 3) Ronja Matikka 9,9, 4) Kerttu Aaltonen 11,1, pallo: 1) Minttu Hellsten 733, 2) Hilla Lappalainen 644, 3) Ronja Matikka 639, 4) Kerttu Aaltonen 425

T-2011 40m: 1) Amanda Lehtinen ja Sofia Hentonen 8,8, 3) Silja Seikkula 9,6, pallo: 1) Amanda Lehtinen 839, 2) Silja Seikkula 562, 3) Sofia Hentonen 450

T-2009 40m: 1) Veera Seikkula 8,6, kuula: 1) Veera Seikkula 309

T-2008 40m: 1) Venla Saarela 7,2, 2) Sara Nurmela 7,7, kuula: 1) Venla Saarela 444, 2) Sara Nurmela 408

T-2007 60m: 1) Anni Mattila 11,4, kuula: 1) Anni Mattila 378

T-2006 60m: 1) Aava Porri 10,4, 2) Meea Maijala 10,8, 3) Roosa Tuominen 11,3, 4) Vilma Seikkula 11,6, kuula: 1) Meea Maijala 629, 2) Roosa Tuominen 495, 3) Vilma Seikkula 466, 4) Aava Porri 451

T-2005 60m: 1) Sanja Maijala 9,7, kuula: 1) Sanja Maijala 733

T-2004 60m: 1) Iida Seikkula 9,9, 2) Aino Saarela 10,1, kuula: 1) Iida Seikkula 642, 2) Aino Saarela 631

P-2016: pallo: 1) Jasse Maijala

P-2015 40m: 1) Santtu Hentonen, 2) Ilmari Myllymaa, pallo: 1) Santtu Hentonen, 2) Ilmari Myllymaa

P-2014 40m: 1) Roope Arousva, 2) Juuse Maijala, pallo: 1) Roope Arousva, 2) Juuse Maijala

P-2013 40m: 1) Eero Tuominen, 2) Aleksi Männistö, pallo: 1) Eero Tuominen, 2) Aleksi Männistö

P-2012 40m: 1) Oliver Maijala 8,7, 2) Oliver Järvinen 9,8, 3) Alvar Ajanko 9,9, 4) Olli Seikkula 10,5, 5) Verneri Pihlajamäki 11,3, pallo: 1) Alvar Ajanko 947, 2) Olli Seikkula 805, 3) Verneri Pihlajamäki 715, 4) Oliver Maijala 700, 5) Oliver Järvinen 629

P-2011 40m: 1) Frans Nurmela 8,5, 2) Eemeli Männistö 8,7, 3) Aleksi Saarela 9,9, pallo: 1) Aleksi Saarela 947, 2) Frans Nurmela 714, 3) Eemeli Männistö 690

P-2010 40m: 1) Eino Mattila 7,9, 2) Elias Pihlainen 8,2, 3) Topias Seikkula 8,4, pallo: 1) Elias Pihlainen 14,70, 2) Topias Seikkula 11,68, 3) Eino Mattila 11,31

P-2008 40m: 1) Leevi Järvinen 6,9, 2) Johannes Pertola 7,5, kuula: 1) Johannes Pertola 479

P-2007 60m: 1) Toivo Seikkula 10,9, kuula: 1) Toivo Seikkula 626

P-2006 60m: 1) Vilho Ala-Siuru 10,4

P-2004 60m: 1) Nikolas Pietsalo 9,5, kuula: 1) Nikolas Pietsalo 680

Urheilukentän viikkokilpailut jatkuvat to 24.8. klo 18 

 

Mestaruuskilpailut 10.8.2017

T-2014 1) Armi Tuominen, 2) Nella Suonpää, 3) Linnea Pihlajamäki Suonpää

T-2013 1) Sofia Pihlainen, 2) Maisa Mäkilä, 3) Emilia Lehtinen, 4) Irene Jaakkola

T-2012 1) Iida Yrjölä (9,4, 871, 193) 93p, 2) Hilla Lappalainen (8,7, 633, 160) 87p, 3) Ronja Matikka (9,7, 670, 183) 71p, 4) Amanda Taipalus (10,0, 622, 184) 64p, 5) Julia Lehtimäki (9,9, 483, 148) 42p, 6) Kerttu Aaltonen (11,5, 353, 118) 10p

T-2011 1) Amanda Lehtinen (9,4, 883, 195) 94p, 2) Sofia Hentonen (8,9, 397, 198) 90p, 3) Silja Seikkula (10,2, 403, 164) 41p

T-2010 1) Neea Suonpää (8,7, 10,05, 212) 135p, 2) Matilda Pinola (9,8, 715, 188) 74p

T-2009 1) Veera Seikkula (8,5, 285, 223) 218p, 2) Meeri Jussila (8,5, 236, -) 2lajia

T-2008 1) Venla Saarela (7,4, 457, 271) 420p, 2) Sara Nurmela (8,0, 374, 220) 285p, 3) Emilia Taipalus (8,6, 306, 213) 216p, 4) Sanni Kivistö (8,4, 299, 194) 210p

T-2007 1) Meeri Sulonen (10,7, 499, 267) 436p, 2) Anni Mattila (11,5, 329, 261) 302p

T-2006 1) Janina Rakkolainen (10,8, 544, 304) 491p, 2) Meea Maijala (10,6, 566, 255) 465p, 3) Roosa Tuominen (11,3, 490, 313) 446p, 4) Vilma Seikkula (11,9, 485, 252) 354p, 5) Irene Jussila (11,1, 607,-) 2lajia, 6) Senni Laaksonen (10,5, -330) 2 lajia, 7) Aava Porri (10,3,- 317) 2 lajia, 8) Rońja Mikkola (10,7,-, 286) 2lajia

T-2005 1) Sanja Maijala (9,7, 695, 339) 711p, 2) Iida Laaksonen (9,8,-, 294) 2 lajia, 3) Lotta Järvinen (-, 611,-) 1 laji

T-2004 1) Iida Seikkula (16,1, 597, 318) 578p, 2) Aino Saarela (17,8, 670, 286) 508p

P-2015 1) Ilmari Myllymaa, 2) Santtu Hentonen, 3) Leevi Vuoristo, 4) Eetu Suonpää

P-2014 1) Juuse Maijala 2) Ilmo Sulonen 3) Roope Arousva, 4) Eemi Arvola

P-2013 1) Eetu Heikkilä, 2) Aleksi Männistö, 2) Eero Tuominen

P-2012 1) Lenni Suonpää (9,1, 931, 206) 113 p, 2) Oliver Järvinen (9,7, 774, 208) ja Oliver Maijala (9,4, 810, 194) 91p, 4) Verneri Pihlajamäki (11,0, 760,150) 40p, 5) Olli Seikkula (11,1, 490, 154) 29p, 6) Eetu Tuominen (11,6, 445, 138) 16p

P-2011 1) Frans Nurmela (8,6, 936, 219) 140p, 2) Eemeli Männistö (8,7, 517, 240) 132p, 3) Aleksi Saarela (11,0, 10,30, 174) 65p 4) Lenni Heikkilä (9,6, 687, 147) 57p, 5) Aaron Mikkola (8,7, -, 146) 2 lajia

P-2010 1) Elias Pihlainen (8,5, 13,67, 251) 195p, 2) Eino Mattila (8,0, 868, 238) 185p, 3)Topias Seikkula (8,6, 11,74, 243) 173p

P-2009 12) Niklas Lehtinen (7,6, 588, 310) 509p

P-2008 1) Johannes Pertola (7,5, 475, 267) 415p

P-2007 1) Luukas Lehtinen (9,1, 693, 438) 957p, 2) Toivo Seikkula (11,2, 635, 301) 513p, 3) Niilo Lätti (10,8, 529, 314) 495p, 4) Iiro Tuominen (11,7, 432, 288) 370p, 5) Onni Tuominen (12,4, 390, 246) 285p

P-2004 1) Nikolas Pietsalo (15,8, 707, 372) 729p

Urheilukentän viikkokilpailut jatkuvat to 17.8. klo 18 

 

Viikkokisat 3.8. 2017

T-2014 40m:n pujottelurata: 1) Tuuli Helin, 2) Armi Tuominen, 3) Nella Suonpää, vihdanheitto: 1) Tuuli Helin, 2) Nella Suonpää, 3) Armi Tuominen

T-2013 40m:n pujottelurata: 1) Sofia Pihlainen 2) Emilia Lehtinen , vihdan heitto: 1) Sofia Pihlainen, 2) Emilia Lehtinen

T-2012 pituushyppy takaperin: 1) Minttu Hellsten 42, 2) Julia Lehtimäki 41, 3) Kerttu Aaltonen 37, 4) Hilla Lappalainen 32, pallon tarkkuusheitto: 1) Minttu Hellsten, Hilla Lappalainen, Kerttu Aaltonen ja Julia Lehtimäki 0 osumaa

T-2011 pituushyppy takaperin: 1) Amanda Lehtinen63, 2) Sofia Hentonen 41, 3) Silja Seikkula 32, pallon tarkkuusheitto: 1) Amanda Lehtinen, Sofia Hentonen ja Silja Seikkula 0 osumaa

T-2008 40m takaperin: 1) Sara Nurmela 13,6, limbo: 1) Sara Nurmela 92

T-2007 40m takaperin: 1) Meeri Sulonen 12,8, limbo: 1) Meeri Sulonen 89

T-2006 40m takaperin: 1) Aava Porri 12,1, 2) Roosa Tuominen 12,2, limbo: 1) Roosa Tuominen 92, 2) Aava Porri 95

P-2015 40m:n pujottelurata: 1) Leevi Vuoristo, 2) Santtu Hentonen, vihdanheitto: 1) Leevi Vuoristo, 2) Santtu Hentonen

P-2014 40m:n pujottelurata: 1) Ilmo Sulonen 2) Roope Arousva, 3) Juuse Maijala, vihdanheitto: 1) Roope Arousva, 2) Ilmo Sulonen, 3) Juuse Maijala

P-2013 40m:n pujottelurata: 1) Aleksi Männistö, 2) Eero Tuominen, 3) Elo Leppihalme, vihdanheitto: 1) Elo Leppihalme, 2) Eero Tuominen, 3) Aleksi Männistö

P-2012 pallon tarkkuusheitto: 1) Oliver Maijala 1 osuma, 2) Oliver Järvinen ja Verneri Pihlajamäki 0, pituushyppy takaperin: 1) Verneri Pihlajamäki 48, 2) Oliver Maijala 39, 3) Oliver Järvinen 38

P-2011 pallon tarkkuusheitto: 1) Frans Nurmela, Eemeli Männistö ja Ukko Leppihalme 0 osumaa, pituushyppy takaperin: 1) Frans Nurmela 40, 2) Eemeli Männistö 38, 3) Ukko Leppihalme 19

P-2010 pallon tarkkuusheitto: 1) Elias Pihlainen 1 osuma, 2) Topias Seikkula ja Akseli Helin 0 osumaa, pituushyppy takaperin: 1) Akseli Helin 70, Topias Seikkula 58, 3) Elias Pihlainen 53

P-2008 40m takaperin: 1) Leevi Järvinen 13,9, limbo: 1) Leevi Järvinen 92

P-2007 40m takaperin: 1) Toivo Seikkula 14,6, limbo: 1) Toivo Seikkula 110

Urheilukentän viikkokilpailut jatkuvat to 10.8. klo 18 

 

LÖYLYHÖLKKÄ 5.8.2017

  1. Löylyhölkkä juostiin pilvipoutaisessa, ajoittain hieman sateisessa säässä Lapin Löylypäivien yhteydessä la 5.8.2017

Osanottajia oli 106, jossa oli vähennystä viimevuotiseen 14 hölkkääjää. Hölkän nopein oli Lauttakylän  Lujan Jouko Mahlamäki ajalla 28,52. Hölkkäreitin pituus oli kaikissa sarjoissa 8 km.

Tulokset:

M: 1) Markus Heino Viasveden Maratonklubi Roope Koskinen 31,21, 2) Eero Rantala Atlas Fysio Laitila 32,09, 3) Marko Alin Säkylä 33,58, 4) Jani Peltonen Seikkulanrannan Ponnistus 36,38, 5) Antti Heinonen Hinnerjoki 42,16,  6) Juha Pertola TuUl 47,37, 7) Aku Syrjälä Eura 49,33, 8) Sami Suominen Rovaniemi 49,52, 9) Jani Niskala Turku 49,52

M-40:1) Seppo Kauppinen Oripään Vesa 30,10, 2) Timo Anttila Rauma 31,18, 3) Mika Jalo Rauma 31,43, 4) Mika Leino KoRy 31,55, 5) Juha Souko Pori 32,22, 6) Mikko Yli-Jaukkari Loimaan Leisku 35,04. 7) Ari Kaunonen RC Madrunners 39,50

M-50: 1) Jouko Mahlamäki LaLu 28,52, 2) Kimmo Kouru Endurance Rauma 31,46, 3) Markku Virta Loimaan Leisku 31,56 4) Jussi Alanko Rauma 36,52, 5) Asko Kokkonen Huittinen 39,10, 6) Pasi Helppolainen Kokemäki 39,43

M-60:1) Simo Valtanen Hinnerjoki 34,57, 2) Harri Näppäri Loimaan Leisku 35,20, 3) Arto Alaspää Häjyt Seinäjoki 36,57, 4) Arto Elonen LapSa 37,36, 5) Markku Asara Säkylän yrittäjät 38,06, 6) Erkki Sundelin PUV 39,01, 7) Antero Arvela Hinnerjoki 43,23

Naiset: 1) Iida-Maria Väinölä Eura 34,28, 2) Paula Nurmi NaVi 35,35, 3) Roosa-Maija Nieminen Mynämäen Isku 37,50, 4) Kati Haromo Team Raju 39,17, 5) Anni Asikainen Eura45,41, 6) Outi Heinonen Hinnerjoki 46,58 7) Mia Kuczynski TuUl 47,37

N-50: 1) Merja Valtanen TeamRaju Hinnerjoki 38,35 2) Päivi Mäkilä Huittinern 38,51, 3) Eeva Rantakokko Turku 42,51, 4) Heli Lehtinen FMR 39,10, 4) Päivi Leppänen Helsinki 53,00

Hölkkäsarja   1) Joonas Vainio Rauma 32,07, 2) Antti Kallio LapSa 32,30, 3) Jussi Vuorenpää LapSa 33,30, 4) Juha Mäkitalo Seinäjoki 36,27, 5) Janne Sarin LapSa 37,56, 6) Joni Rautavuori Lappi 38,01 7) Petri Haromo Team Raju 38,12, 8) Ilkka Valtonen Eura 39,03, 9) Jaakko Heinonen Hinnerjoki 40,07, 10) Satu Jasu Eurajoki 40,10, 11) Rami Salminen Rauma 41,00, 12) Eeva Suvikas-Peltonen Pori 41,53, 13) Jorma Tiiri Loimaa 42,41, 14) Aku Hautala Turku 43,09, 15) Jesse Leino Rauma 43,27, 16) Jarmo Leino Rauma 43,29, 17) Mika Kaskinen Pori 45,23, 18) Elina Leppihalme Helsinki 45,29, 19) Pekka Jalonen Harjavalta 45,50, 20) Tapio Karttunen Huittinen 46,34, 21) Jani Mannila Unajan Urh. 46,50, 22) Satu Karonen Lappi 49,00, 23) Kari Ketola Eurajoki 49,07, 24) Aapo Varis Rauman Pyöräilijät 50,09, 25) Suvi Elo Turku 50,37, 26) Esa Elo Turku 50,37, 27) Tuula Kykylä VampU 51,21, 28) Kaisa Liesmäki Turku 51,25, 29) Jouni Lindgren Vihti 52,21, 30) Anna-Liisa Mannonen Rauma 54,04, 31) Jenna Levo Rauma 55,39, 32) Keijo Parjanen Rauma 56,02, 33) Henna Riikka Tuominen Lappi 56,03, 34) Emmi Haakana Sastamala 60,44

Lisäksi ilman ajanottoa oli mukana yhteensä 31 hölkkääjää

 

 

 

fredman-1line-textlogo-brandmark

ESKIMO-logo+liikemerkki-1-rivi-RGB-black

Työntekijämme ovat saaneet ehdottaa Lapin alueelta sellaisia sponsorointikohteita, jotka tukevat Fredman Operations Oy:n arvoja. Näistä kohteista valittiin loppuäänestyksellä kolme eniten ääniä saanutta.

Lapin Salama valikoitui yhdeksi vuoden 2017 sponsorointikohteista, Fredman Operations Oy tukee Lapin Salaman nuorisotoimintaa.

Kiitämme suuresti ja vilpittömästi Fredman Operations Oy:tä tuesta.

Syysvuosikokouksen päätöksiä 13.12.2016

Syysvuosikokous 13.12.2016 valitsi seuran johtokuntaan varsinaisiksi jäseniksi vuosiksi 2017-18 Arto Elosen, Annika Hakalan , Timo Hakalan ja Topi Hellstenin sekä varalle Elina Anttilan ja Outi Tuomisen. Johtokunnassa jatkavat vuoden 2017 loppuun Jari Lehtinen, Heli Lehtonen, Anni-Manta Ruohola ja Jari Schultz sekä varajäseninä Pekka Aaltonen ja Reima Suominen. Seuran puheenjohtajana jatkaa Seppo Ala-Siuru

Suojuoksu/-kävely 1.10. 2016

Tulokset:

Miehet 6 km

1)Jussi Simula 25.30, 2)Kimmo Kouru 28.13, 3)Ville Häyrinen 29.19,

4)Mika Leino 29.39, 5)Topi Hellsten 29.40, 6)Ari Väliniemi 32.52,

7)Pekka Ylijoki 33.02, 8)Jussi Alanko 33.22, 9)Hannu Rahikka 34.25

Miehet 2,2 km

1)Juha Paturi 11.21, 2)Arto Elonen 12.13, 3)Pekka Salo 13.33,

4)Markku Laivo 22.09

Naiset 6 km

1)Tiina Valamaa 30.21

Naiset 2,2 km

1)Anu Lähdeniemi  15.50, 2)Elisa Koukku 16.07, 3)Saara Koukku 16.28,

4)Maria Vaahensalo 16.36, 5)Jenna Levo 16.38, 6)Heli Lemmetti 22.13

Ilman aikaa: Reima Suominen, Kirsti Vuori, Heli Lehtinen, Tuula Takala,

Laila Sato-Hunsala, Sirpa Ahlman ja Markku Vainio.

Narvi-triathlon 2016 tulokset

Kunto (200m, 11 km, 4 km)

Naiset: 1. Janina Saarnio 45.05 (3,40, 23.30, 17.55), 2. Paula Rauhala 59.34 (5.35, 32.07, 21.52), 3. Pauliina Nordberg 1.00.45 (5.38, 31.37, 23.20), 4. Sirkku Sahlberg 1.02.09 (7.04, 31,54, 23,11), 5. Hanna Uusi-Kartano 1.02.15 (6.59, 31.52, 23.24), 6. Laura Yli-Pietilä 1.10.29 (6.55, 38.11, 25.23)

Miehet 1. Aarne Hakanen 43.51 (3.50, 23.15, 16.46), 2. Cmilo Valino 54.10 (5.48, 27.05, 21.17)  3. Henry Orava 57.23 (5.44, 31.02, 20.48), 4. Kari Sumiala 1.08.43 (8.25, 35.04,25.13), 5. Rami Haaponiemi 1.05.36 (9.10, 37.41, 28.45)

Kilpa (600m, 33 km, 12 km)

Naiset: 1. Elina Oksa 2.44.44 (17.02, 1.17.47, 1.09.55)´’

Miehet 1. Ilkka Varis 2.09.38 (15.57, 1.00.20, 53.21), 2. Antti Uusitupa 2.17.02 (13.05, 1.10.53, 53.04), 3. Marko Alin 2.35.45 (15.42, 1.05.30, 1.04.33), 4. Tommi Mäkinen 2.36.30 (15.52, 1.02.36, 1.08.02), 5.   6. Timo Seikku 2.37.36 (19.05, 1.04.13, 1.04.18), 7. Pekka Sahlberg 2.41.29 (17.15, 1.08.05, 1.06.09), 8. Hannu Riikola 2.43.04 (18.35, 1.16.18, 1.08.11), 9. Ari Väliniemi 3.02.03 (25.30, 1.30.39, 1.05.56)