Aihearkisto: Tapahtumia ja tiedotteita

Tapahtumia ja tiedotteita Salaman toimintaa liittyen

Sisähallikisat 15.4.2017

Lapin Salaman sisähallikisat Lapin Liikuntahallissa la 15.4.2017. Osanottajia 16

Tulokset:

P-2016 30m: 1) Peetu Juusela

pallo: 1) Peetu Juusela

P-2014 30m 1) Juuse Maijala

pituus: 1) Juuse Maijala

pallo: 1) Juuse Maijala

P-2013 30m: 1) Eero Tuominen

vauhditon pituus: 1) Eero Tuominen

pallo: 1) Eero Tuominen

P-2012 30m: 1) Oliver Maijala 7,7, 2) Verneri Pihlajamäki 9,2

vauhditon pituus: 1) Oliver Maijala 101, 2)Verneri Pihlajamäki 79

pallo: 1) Verneri Pihlajamäki 627, 2) Oliver Maijala 579

P-2010 30m: 1) Topias Seikkula 6,6, 2) Samu Salstela 6,9

vauhditon pituus: 1) Samu Salstela 124

pallo: 1) Topias Seikkula 10,47, 2) Samu Salstela 7,38

P-2007 30m: 1) Toivo Seikkula 6,0

vauhditon pituus: 1) Toivo Seikkula 157

pallo: 1) Toivo Seikkula 19,75

T-2014 30m: 1) Armi Tuominen

vauhditon pituus: 1) Armi Tuominen

pallo: 1) Armi Tuominen

T-2013 30m: 1) Emilia Lehtinen

vauhditon pituus: 1) Emilia Lehtinen

pallo: 1) Emilia Lehtinen

T-2012 30m: 1) Hilla Lappalainen 7,2, 2) Julia Lehtimäki 8,1

vauhditon pituus: 1) Julia Lehtimäki 104, 2) Hilla Lappalainen 96

pallo: 1) Hilla Lappalainen 366, 2) Julia Lehtimäki 319

T-2011 30m: 1) Amanda Lehtinen 7,0,

vauhditon pituus: 1) Amanda Lehtinen 143

pallo: 1) Amanda Lehtinen 861

T-2006 30m: 1)Meea Maijala 5,6, 2) Roosa Tuominen 5,9

vauhditon pituus: 1) Roosa Tuominen 172, 2) Meea Maijala 169

pallo: 1) Meea Maijala 18,21, 2)Roosa Tuominen 16,38

T-2005 30m:1) Sanja Maijala 5,4

vauhditon pituus: 1) Sanja Maijala 189

pallo: 1) Sanja Maijala 20,95

 

Jalkapalloa kesällä 2017

Salaman oma juniorijalkapallo käynnistyy 7.6. ja jatkuu 16.8. asti. Tarjolla on toimintaa kahdessa ryhmässä: 2007-09 syntyneille ja 2004-06 syntyneille.

Ryhmät kokoontuvat keskiviikkoisin Lapin urheilukentällä : nuorempien ryhmä klo 17.30-18.30 ja vanhempien ryhmä klo18.30-19.30. Kauden hinta on 50€/lapsi.

Ilmoittautumiset Annika Hakalalle 31.5. mennessä: annikahak@gmail. com tai tekstiviestillä numeroon 0407612191

Sisähallikisat 2.4.2017

Lapin Salaman sisähallikisat Lapin Liikuntahallissa su 2.4.2017. Osanottajia 2

P-2015 30m 1) Rames Phumbang;

vauhditon pituus:  1) Rames Phumbang;

pallo:  1) Rames Phumbang

P-2014 30m 1) Ilmo Sulonen

P-2013 30m: 1) Eero Tuominen

vauhditon pituus: 1) Eero Tuominen

pallo: 1) Eero Tuominen

P-2012 30m: 1) Oliver Maijala 7,5, 2) Verneri Pihlajamäki 8,2

vauhditon pituus: 1) Oliver Maijala 112, 2)Verneri Pihlajamäki 70

pallo: 1) Verneri Pihlajamäki 585, 2) Oliver Maijala 538

P-2011 30m: 1) Vilho Koskinen 6,2

vauhditon pituus: 1) Vilho Koskinen 132

pallo: 1) Vilho Koskinen 858

P-2010 30m: 1) Eino Mattila 6,1, 2) Topias Seikkula 6,3

vauhditon pituus: 1) Eino Mattila 160, 2) Topias Seikkula 141

pallo: 1) Topias Seikkula 996, 2) Eino Mattila 983

P-2007 30m: 1) Toivo Seikkula 5,7

vauhditon pituus: 1) Toivo Seikkula 168

pallo: 1) Toivo Seikkula 22,28

T-2014 30m: 1) Elli Ruohola, 2) Nella Suonpää, 3) Armi Tuominen

vauhditon pituus: 1) Elli Ruohola, 2) Armi Tuominen

pallo: 1) Armi Tuominen, 2) Nella Suonpää, 3) Elli Ruohola

T-2013 30m: 1) Emilia Lehtinen

vauhditon pituus: 1) Emilia Lehtinen

pallo: 1) Emilia Lehtinen

T-2012 30m: 1) Minttu Hellsten 7,6, 2) Kerttu Aaltonen 9,1

vauhditon pituus: 1) Minttu Hellsten 106, 2) Kerttu Aaltonen 80

pallo: 1) Minttu Hellsten 339, 2) Kerttu Aaltonen 311

T-2011 30m: 1) Sofia Hentonen 6,9. 2) Amanda Lehtinen 7,4, 3) Rosa Ukkonen 7,9

vauhditon pituus: 1) Amanda Lehtinen 130, 2) Sofia Hentonen 115, 3) Rosa Ukkonen 95

pallo: 1) Amanda Lehtinen 819, 2) Rosa Ukkonen 565, 3) Sofia Hentonen 410

T-2008 30m: 1) Vilma Koskinen 6,8

vauhditon pituus: 1) Vilma Koskinen 118

pallo: 1) Vilma Koskinen 11,18

T-2007 30m 1) Meeri Sulonen 5,8

vauhditon pituus: 1) Meeri Sulonen 160

pallo: 1) Meeri Sulonen 20,26

T-2006 30m: 1) Roosa Tuominen 6,1

vauhditon pituus: 1) Roosa Tuominen 176

pallo: 1) Roosa Tuominen 17,40

 

 

 

 

Syysvuosikokouksen päätöksiä 13.12.2016

Syysvuosikokous 13.12.2016 valitsi seuran johtokuntaan varsinaisiksi jäseniksi vuosiksi 2017-18 Arto Elosen, Annika Hakalan , Timo Hakalan ja Topi Hellstenin sekä varalle Elina Anttilan ja Outi Tuomisen. Johtokunnassa jatkavat vuoden 2017 loppuun Jari Lehtinen, Heli Lehtonen, Anni-Manta Ruohola ja Jari Schultz sekä varajäseninä Pekka Aaltonen ja Reima Suominen. Seuran puheenjohtajana jatkaa Seppo Ala-Siuru

Suojuoksu/-kävely 1.10. 2016

Tulokset:

Miehet 6 km

1)Jussi Simula 25.30, 2)Kimmo Kouru 28.13, 3)Ville Häyrinen 29.19,

4)Mika Leino 29.39, 5)Topi Hellsten 29.40, 6)Ari Väliniemi 32.52,

7)Pekka Ylijoki 33.02, 8)Jussi Alanko 33.22, 9)Hannu Rahikka 34.25

Miehet 2,2 km

1)Juha Paturi 11.21, 2)Arto Elonen 12.13, 3)Pekka Salo 13.33,

4)Markku Laivo 22.09

Naiset 6 km

1)Tiina Valamaa 30.21

Naiset 2,2 km

1)Anu Lähdeniemi  15.50, 2)Elisa Koukku 16.07, 3)Saara Koukku 16.28,

4)Maria Vaahensalo 16.36, 5)Jenna Levo 16.38, 6)Heli Lemmetti 22.13

Ilman aikaa: Reima Suominen, Kirsti Vuori, Heli Lehtinen, Tuula Takala,

Laila Sato-Hunsala, Sirpa Ahlman ja Markku Vainio.

Narvi-triathlon 2016 tulokset

Kunto (200m, 11 km, 4 km)

Naiset: 1. Janina Saarnio 45.05 (3,40, 23.30, 17.55), 2. Paula Rauhala 59.34 (5.35, 32.07, 21.52), 3. Pauliina Nordberg 1.00.45 (5.38, 31.37, 23.20), 4. Sirkku Sahlberg 1.02.09 (7.04, 31,54, 23,11), 5. Hanna Uusi-Kartano 1.02.15 (6.59, 31.52, 23.24), 6. Laura Yli-Pietilä 1.10.29 (6.55, 38.11, 25.23)

Miehet 1. Aarne Hakanen 43.51 (3.50, 23.15, 16.46), 2. Cmilo Valino 54.10 (5.48, 27.05, 21.17)  3. Henry Orava 57.23 (5.44, 31.02, 20.48), 4. Kari Sumiala 1.08.43 (8.25, 35.04,25.13), 5. Rami Haaponiemi 1.05.36 (9.10, 37.41, 28.45)

Kilpa (600m, 33 km, 12 km)

Naiset: 1. Elina Oksa 2.44.44 (17.02, 1.17.47, 1.09.55)´’

Miehet 1. Ilkka Varis 2.09.38 (15.57, 1.00.20, 53.21), 2. Antti Uusitupa 2.17.02 (13.05, 1.10.53, 53.04), 3. Marko Alin 2.35.45 (15.42, 1.05.30, 1.04.33), 4. Tommi Mäkinen 2.36.30 (15.52, 1.02.36, 1.08.02), 5.   6. Timo Seikku 2.37.36 (19.05, 1.04.13, 1.04.18), 7. Pekka Sahlberg 2.41.29 (17.15, 1.08.05, 1.06.09), 8. Hannu Riikola 2.43.04 (18.35, 1.16.18, 1.08.11), 9. Ari Väliniemi 3.02.03 (25.30, 1.30.39, 1.05.56)

Löylyhölkkä 2016

 

  1. Löylyhölkkä juostiin pilvipoutaisessa, ajoittain hieman sateisessa säässä Lapin Löylypäivien yhteydessä la 6.8.2016

Osanottajia oli 120, jossa oli lisäystä viimevuotiseen 4 hölkkääjää. Hölkän nopein oli Kalevan Rastin Roope Koskinen ajalla 27,14. Hän voitti hölkän myös vuonna 2015. Hölkkäreitin pituus oli kaikissa sarjoissa 8 km.

Tulokset:

M: 1) Roope Koskinen Kalevan Rasti 27,14 2) 2) Markku Elo AngA 28,18, 3) Joona Huila Hiisi Rasti 29,41, 4) Aarne Hakanen Kodisjoen Kaiku 30,49, 5) Jari Liesmäki TT Talli 31,55, 6) Topi Hellsten LapSa 32,21, 7) Eero Rantala AtlasFysio33,00, 8) Taneli Valtanen Hinnerjoki 37,28, 9) Jaakko Heinonen Hinnerjoki 39,22

M-40:1) Ilkka Varis RSP 29,19, 2) Seppo Kauppinen Oripään Vesa. 29,46, 3) Heikki Sorvoja Pöytyä 31,29, 4) Jarmo Malmio Turku 31,45, 5) Mika Jalo Rauma 33,00, 6) Janne Hildén PoKu 36,23, 7) Kai Hyvärinen Rauma 36,24, 8) Ari Kaunonen RC Madrunners 38,33,9 Arto Rantahalvari Onewayproteam 41,49

M-50: 1) Jouko Mahlamäki LaLu 27,43, 2) Jyrki Kukko FMR Kaarina 29,13, 3) Markku Virta Loimaan Leisku 31,19 4) Marko Hakala RC Madrunners 31,52, 5) Pekka Leppänen Mellilä 32,52, 6) Arto Alaspää Häjyt 36,13, 7) Aulis Valli APK maratoonarit 36,24, 8) Anssi Männistö EKU 37,14, 9) Pasi Helppolainen Kokemäki 42,01, 10) Aki Sahlström Naantali 42,25, 1) Jatri Sjöholm Turku 45,43

M-60:1) Harri Näppäri Loimaan Leisku 36,012, 2) Arto Elonen LapSa 36,05, 3) Juhani Kortelahti Punkalaidun 36,29, 4) Reijo Sjöblom EuVe 37,31 5) Erkki Sundelin PUV 37,32, 6) Reima Suominen LapSa 41,11, 7) Pekka Jalonen Harjavalta 46,40

Naiset: 1) Sanni Kivelä AngA 31,54, 2) Anna Selivaara Ahlainen 33,11, 3) Paula Nurmi NaVi 33,28 4) Marja Kerkkänen Tarvasjoki 35,38, 5) Mirja Halminen Hinnerjoki 36,16, 6) Iida-Maria Väinölä Eura 36,34, 7) Janina Ruohonen Rauma 36,43 8 )Riina Tainio EuRa 37,56, 9) Kati Haromo Team Raju 38,31, 10) Aliisa Uotila Hinnerjoki 42,04,11) Arja Palonen Pori 42,46, 12) Johanna Ranta Kokemäki 45,50

N-50: 1) Merja Valtanen Hinnerjoki 37,43 2) Anne Väliniemi Liedon Luja 38,13, 3) Heli Lehtinen FMR 39,10, 4) Riitta Vatka Nokia 43,48, 5) Päivi Salminen Lappi 44,32

Hölkkäsarja   1) Teemu Rostedt EKU 32,55, 2) Miika Tuominen LapSa 35,54, 3) Jonni Knaapi Rauma 36,18 4) Juha Mäkitalo Eura 36,27, 5) Petri Haromo TeamRaju 37,05, 6) Jussi Alanko Rauma 37,49, 7) Katja Jurttila Rauma 38,41, 8) Antti Heinonen Hinnerjoki 39,14, 9) Ilkka Valtonen Eura 40,1010) Rami Salminen Rauma 40,50, 11) Teemu Tuominen LapSa 41,56, 12) Satu Hyvärinen Rauma 42,51, 13) Laura Knaapi Rauma 42,54, 14) Jorma Tiiri Loimaa 43,07, 15) Anna-Mari Airasmaa Luvia 43,31, 16) Juha Into Lappi 44,03, 17) Kasia Zak Eura 44,12, 18) Tommi Rantala Rauma 44,29, 19) Kauko Harteva Team Raju 44,51, 20) Elina Haveri Rauma 45,09, 21) Marko Tuominen LapSa 45,56, 22) Sini Kouri Turku 46,00, 23) Rasmus Hyvärinen Rauma 46,24, 24) Tapio Karttunen Huittinen 48,03, 25) Anni Asikainen Eura 48,12, 26) Riina Taavitsainen Rauma 48,22, 27) Maija Aaltonen Rauma 48,23. 28) Outi Heinonen Hinnerjoki 48,42, 29) Markku Heinonen Team Raju 49,13, 30) Anne Lähteenmäki Rauma 50,07, 31) Sanna Aro Rauma 50,23, 32) Elisa Koukku Lappi 53,04, 33) Keijo Parjanen Rauma 54,23, 34) Rami Haaponiemi Lappi 54,27, 35) Sandra Monteras Rauma 55,52, 36) Tuula Kykylä Huittinen 56,04, 37) Titta Koskinen Lappi 61,00 38) Petra Hentonen Lappi 61,00 39) Anni Manta Ruohola LapSa 61,00, 40)Veikko Karttunen Vaevaset Koevet 64,04 41) Pasi Väli-Mattila Eurajoki 64,25

Lisäksi ilman ajanottoa oli mukana yhteensä 26 hölkkääjää