Aihearkisto: Tapahtumia ja tiedotteita

Tapahtumia ja tiedotteita Salaman toimintaa liittyen

Ajankohtaista lokakuulta

Kuntoiluvuoden 2018 syyskuun arvonnassa onnetar suosi Marjatta Yli-Kerttulaa ja Arto Elosta. Onnettelut! Suorituksia kertyi yhteensä 571.

Löylyhölkkä juostaan ensi elokuussa 40. kerran. Käynnistämme juhlavuoden mitalin suunnittelukilpailun. Tee esitys Löylyhölkän juhlamitasliksi ja osoita se Salaman johtokunnalle tämän vuoden loppuun mennessä. Johtokunta valitsee parhaan ehdotuksen ja palkitsee sen Salaman verryttelypuvulla.

Tarvitsetko Salaman verryttelypukua? Kokoamme yhteistilausta. Ehdit siihen mukaan jättämällä tilauksesi Seppo Ala-Siurulle 22.10.mennessä.

Suojuoksu 29.9.2018

Suojuoksu  29.9.2018 Lapin Kauklaisten Ojasuolla.

Tulokset:

5,4 km

N30 1) Laura Sinikallas LapSa 33,22

N45 1) Eerika Lipsanen KKV  35.04

N50 1) Tiina Valamaa KKV 28.52, 2) Annika Viilo KuntoPirkat 29.38

M 35 1) Marko Alin Säkylä 28,33

M 50 1) Kimmo Kouru RU 27.50, 2) Mika Heikkilä Säk VU 35.06, 3) Jouni Mäkelä APK-Maratoonarit

40.04

Kunto N 1) Riina Tainio Eura 35.11

2,7 km

N 55 1) Merja Valtanen Team Raju 16.49

N 65 1) Leena Salo LapSa 18.43

M55 1) Marko Hakala RC Madrunners 14.27, 2) Heikki Numminen Uki 15.49

M 60 1) Simo Valtanen Hinnerjoki 14.37

M 65 1) Erkki Ylikoski KuntoPirkat 15.26

Kunto N 1) Katja Jurttila RC Madrunners 17.01, 2)Paula Toura Rauma 20.07,3)Saara Koukku Lappi

22.54, 4)Elisa Koukku Lappi 24.10, 5) Sari Mokka Rauma ja Mia  Ali-Tokka Rauma 27.30

Kunto M 1) Rainer Meyer Rauma 15.23, 2) Juha Tuominen LapSa 18.19

1,35 km

M70 1) Arto Elonen LapSa 8.11,2) Antero Salo LapSa 9.12,3) Pekka Salo EuVe 9,53

Ilman aikaa: Markku Pätsi Pyhäranta, Reima Suominen LapSa, Laila Sato-Hunsala LapSa, Kirsti Vuori

Harjavalta, Kati Kivenmaa Kokemäki, Kaarina Kivenmaa Kokemäki, Pauliina Vuori Eura.

 

 

Maastojuoksut 20.9

Lapin Salaman syyskauden avoimien maastojuoksujen kolmas ja viimeinen osakisa juostiin Teilinummen pururadalla to 20.9.2018.
Osanottajia oli 19
Tulokset

T-2016 75m: 1) Vilja Ränkman

T-2015 75 mm: 1) Senja Pihlainen

T-2014 300m: 1) Nella Suonpää

T-2013 300m: 1) Sofia Pihlainen 1.28,7. 2) Emilia Lehtinen 1.37,0, 3) Mila Saarinen 1.57,1

T-2012 500m: 1) Minttu Hellstén 2.13,2, 2) Kerttu Aaltonen 2.40,6

T-2011 500m: 1) Amanda Lehtinen 2.45,3 2) Sofia Hentonen 2.45,9

T-2007 1,2 km: 1) Lotta Lehtola 5.39,1

P-2016 75 m: 1) Jasse Maijala

P-2015 75 m: 1) Santtu Hentonen, 2) Leevi Vuoristo, 3) Rames Phumbang

P-2014 150m: 1) Juuse Maijala, 2) Roope Arousva

P-2010 1,2 km: 1) Eino Mattila 5.24,8, 2) Elias Pihlainen 5.47,7

 

 

Syyskauden maastojuoksuja

Lapin Salaman syyskauden avoimien maastojuoksujen ensimmäinen osakisa juostiin Teilinummen pururadalla to 6.9.2018.
Osanottajia oli 22
Tulokset

T-2016 75m: 1) Vilja Ränkman

T-2014 150m: 1) Nella Suonpää, 2) Linnea Pihlajamäki

T-2013 150m: 1) Emilia Lehtinen 39,9

T-2012 500m: 1) Minttu Hellstén 2.10,7, 2) Kerttu Aaltonen 2.46,7

T-2011 500m: 1) Amanda Lehtinen 2.40,9, 2) Sofia Hentonen 2.49,7

T-2007 1,2 km: 1) Lotta Lehtola 6.19,7, 2) Anni Mattila 6.20,8

T-2006 1,2 km: 1) Roosa Tuominen 5.23,2

P-2016 75 m: 1) Jasse Maijala

P-2015 75 m: 1) Santtu Hentonen, 2) Leevi Vuoristo, 3) Rames Phumbang, 4) Viljami Vesala

P-2014 150m: 1) Roope Arousva, 2) Juuse Maijala, 3) Eemi Arvola

P-2012 500m: 1) Oliver Järvinen 2.25,9, 2) Verneri Pihlajamäki 2.57,8

P-2010 1,2 km: 1) Eino Mattila 5.14,5

Lapin Salaman syyskauden avoimien maastojuoksujen toinen osakisa juostiin Teilinummen pururadalla to 13.9.2018.
Osanottajia oli 18
Tulokset:

T-2016 75m: 1) Vilja Ränkman

T-2015 75 mm: 1) Senja Pihlainen

T-2014 300m: 1) Nella Suonpää

T-2013 300m: 1) Sofia Pihlainen 1.27,1. 2) Emilia Lehtinen 1.33,4

T-2012 500m: 1) Minttu Hellstén 2.15,1, 2) Kerttu Aaltonen 2.56,7, 3) Tytti Viljanen 2.59,5

T-2011 500m: 1) Amanda Lehtinen 2.42,4 2) Sofia Hentonen 2.51,3

T2008 800m: 1) Siiri Viljanen 4.17,5

T-2007 800m: 1) Lotta Lehtola 3.56,1

T-2006 800m: 1) Roosa Tuominen 3.30,6

P-2016 75 m: 1) Jasse Maijala

P-2015 75 m: 1) Santtu Hentonen, 2) Rames Phumbang

P-2014 150m: 1) Roope Arousva, 2) Juuse Maijala

Kolmas osakisa juostaan to 20.9 klo 18.30 Teilinummen pururadalla.

Viikkokisat 30.8.2018

Kauden viimeiset viikkokisat käytiin hienossa säässä.

Tulokset löytyvät myös tuttuun tapaan Tulospalvelu ohjelmasta.

P2 40m 1) Jasse Maijala 20,0h.

P2 Pallonheitto 1) Jasse Maijala 1,20.

T2 40m 1) Iiris Tuominen 48,5h.

T2 Pallonheitto 1) 1,70.

P3 40m 1) Kaspar Aalto 14,0h, 2) Leevi Vuoristo 14,7h, 3) Viljami Vesala 17,3h.

P3 Pallonheitto 1) Kaspar Aalto 2,42, 2) Viljami Vesala 2,30, 3) Leevi Vuoristo 2,29, 4) Eetu Suonpää 2,00.

T3 40m 1) Aada Paavola 15,1h, 2) Senja Pihlainen 16,0h.

T3 Pallonheitto 1) Aada Paavola 2,19, 2) Senja Pihlainen 1,80.

P4 40m 1) Roope Arousva 10,8h, 2) Juuse Maijala 11,6h, 3) Lenni Peltola 12,4h.

P4 Pallonheitto 1) Roope Arousva 3,92, 2) Juuse Maijala 3,66, 3) Lenni Peltola 1,26.

T4 40m 1) Nella Suonpää 11,5h, 2) Armi Tuominen 12,2h.

T4 Pallonheitto 1) Nella Suonpää 3,35, 2) Armi Tuominen 3,18.

P5 40m 1) Eero Tuominen 10,0h, 2) Miklas Aalto 11,4h.

P5 Pallonheitto 1) Eero Tuominen 6,78, 2) Miklas Aalto 3,45.

T5 40m 1) Sofia Pihlainen 9,4h, 2) Emilia Lehtinen 10,1h.

T5 Pallonheitto 1) Sofia Pihlainen 5,73, 2) Emilia Lehtinen 5,39.

P6 40m 1) Lenni Suonpää 8,0h.

P6 Pallonheitto 1) Lenni Suonpää 15,51.

T6 40m 1) Minttu Hellsten 7,7h, 2) Hilla Lappalainen 8,3h, 3) Senni Koivisto 8,8h, 4) Kerttu Aaltonen 10,8h.

T6 Pallonheitto 1) Minttu Hellsten 12,59, 2) Hilla Lappalainen 6,98, 3) Senni Koivisto 6,61, 4) Kerttu Aaltonen 4,62.

P7 40m 1) Frans Nurmela 8,5h, 2) Lenni Mäkilä 8,6h.

P7 Pallonheitto 1) Frans Nurmela 13,02, 2) Lenni Mäkilä 10,02.

T7 40m 1) Amanda Lehtinen 8,7h.

T7 Pallonheitto 1) Amanda Lehtinen 13,23.

P8 40m 1) Eino Mattila 7,3h, 2) Elias Pihlainen 7,8h.

P8 Pallonheitto 1) Elias Pihlainen 18,46, 2) Eino Mattila 15,20.

T8 40m 1) Neea Suonpää 8,1h.

T8 Pallonheitto 1) Neea Suonpää 10,33.

P9 60m 1) Väinö Lanki 11,0h.

P9 Keihäs 1) Väinö Lanki 11,16.

P10 60m 1) Martti Salonen 10,7h.

P10 Keihäs 1) Martti Salonen 10,29.

P11 60m 1) Aleksi Ahlfors 9,7h, 2) Kaarlo Salonen 10,1h.

P11 Keihäs 1) Aleksi Ahlfors 28,00, 2) Kaarlo Salonen 11,65.

T11 60m 1) Anni Mattila 10,7h.

T11 Keihäs 1) Anni Mattila 12,50.

T12 60m 1) Roosa Tuominen 10,6h.

T12 Keihäs 1) Roosa Tuominen 15,41.

Viikkokisat 23.8.2018

Viikkokisojen tulokset

Tulokset myös tuttuun tapaan tulospalvelussa http://live.tuloslista.com/3280

T2 60m 1) Iiris Tuominen35,0h

T2 Pituus 1) Iiris Tuominen 0.24

T3 100m 1) Senja Pihlainen 47,6h

T3 Pituus 1) Senja Pihlainen 0.69

P3 100m 1) Santtu Hentonen 34,0h, 2) Leevi Vuoristo 42,7h, 3) Rames Phumbang 56,2h, 4) Viljami Vesala 2.23,6h.

P3 Pituus 1) Rames Phumbang 0,89, 2) Santtu Hentonen 0,76, 3) Eetu Suonpää 0,64, 4) Leevi Vuoristo 0,63, 5) Viljami Vesala 0,48.

T4 100m 1) Armi Tuominen 30,2h, 2) Nella Suonpää 30,8h.

T4 Pituus 1) Nella Suonpää 1,48, 2) Armi Tuominen 1,23.

P4 100m 1) Roope Arousva 30,5h.

P4 Pituus 1) Roope Arousva 1,72.

T5 300m 1) Sofia Pihlainen 1.27,0h, 2) Emilia Lehtinen 1.33,0h.

T5 Pituus 1) Sofia Pihlainen 2,00, 2) Emilia Lehtinen 1,75.

P5 300m 1) Eero Tuominen 1.29,8h.

P5 Pituus 1) Eero Tuominen 1,86.

T6 300m 1) Hilla Lappalainen 1.17,1h, 2) Senni Koivisto 1.19,4h, 3) Julia Lehtimäki 1.21,5h, 4) Kerttu Aaltonen 1.32,6h.

T6 Pituus 1) Hilla Lappalainen 2,22, 2) Senni Koivisto 1,94, 3) Kerttu Aaltonen 1,58.

P6 300m 1) Lenni Suonpää 1.12,7h, 2) Oliver Maijala 1.21,3h.

P6 Pituus 1) Lenni Suonpää 2,43, 2) Oliver Maijala 2,08.

T7 300m 1) Sofia Hentonen 1.16,0h, 2) Amanda Lehtinen 1.20,8h.

T7 Pituus 1) Amanda Lehtinen 2,18, 2) Sofia Hentonen 1,79.

T8 300m 1) Neea Suonpää 1.15,0h.

T8 Pituus 1) Neea Suonpää 2,54.

P8 300m 1) Eino Mattila 1.06,7h, 2) Elias Pihlainen 1.11,1h.

P8 Pituus 1) Eino Mattila 2,73, 2) Elias Pihlainen 2,57.

P10 300m 1) Martti Salonen 1.11,3h.

P10 Korkeus 1) Martti Salonen 70.

P11 300m 1) Kaarlo Salonen 1.02,8h.

P11 Korkeus 1) Kaarlo Salonen 100.

T11 300m 1) Anni Mattila 1.06,7h.

T11 Korkeus 1) Anni Mattila 90.

T12 300m 1) Roosa Tuominen 1.03,4h.

T12 Korkeus 1) Roosa Tuominen 105.

Narvi triathlon 2018

Miika Lahtela kestävin Narvi-triathlonissa

Viikon takainen triathlonin pitkän matkan M40-sarjan hopeaan päätynyt SM-kisa ei Miika Lahtelan kintereissä tuntunut, kun hän suoriutui Narvi-triathlonin pidemmän matkan voittajaksi. Hyvän vastuksen hänelle tarjosi edellisvuoden voittaja Ilkka Varis, mutta uinnissa Lahtela sai niin pitkän etumatkan, että se riitti maaliin asti.

Naisten pitkän matkan voitti Aliisa Uotila debyyttitriathlonissaan. Lyhyemmillä matkoilla ylivoimaisiksi voittajiksi kirmasivat Laura Sinikallas ja Aarne Hakanen.

Osanottajia helteisessä säässä kisailtu Narvi-triathlon keräsi tänä vuonna mukavat 48 kuntoilijaa.

Tulokset Narvi-triathlon Rauma 17.8. 2018

naiset lyhyt (200m, 11 km, 3 km): 1. Laura Sinikallas  kokonaisaika 44.50 ,uinti 6.57 , 2. Leena Kivi 45.36, 7.13, 3. Mari Seppä 46.43, 6.47, 4. Sirkku Sahlberg 50.58 , 6.30, 5. Pauliina Nordberg 52.21, 6.26, Sari Koskinen 53.19, 8.42, 7. Annukka Laitonen 53.52, 6.40, 8. Linda Rinne 54.08, 9.32, 9. Heli Haukioja 54.16, 7.59, 10. Jenni Rainio 55.39, 8.15, 11. Teija Salminen 56.28, 9.03, 12. Jenna Levo 56.33, 9.39, 13. Laura Yli-Pietilä 57.51, 8.32, 14. Pirkko Kalliala 58.18, 9.58, 15. Annika Lind 58.46, 8.17, 16. Johanna Hansen 60.42, 9.49, 17. Hanna Järvinen 60.50, 8.21, 18. Suvi Elo 61.05, 9.42, 19. Outi Heinonen 61.36, 10.22 ja Anni Asikainen 61.36, 10.29,  21. Minna Suominen 66.59, 10.03, 22. Tuija Rantanen 82.14, 12.49

naiset 2 x lyhyt: Anna-Kaisa Arvo ja Riina Juntti 1.52.57, 16.38

miehet lyhyt: 1. Aarne Hakanen 39.18, 4.29, 2. Matti Salminen 44.41, 6.45, 3. Pekka Pihlanko 49.53, 9.50, 4. Mika Lehtinen 50.47, 8.25, 5. Joonas Levo 50.48, 7.46, 6. Mika Heijari 53.23, 9.59, 7. Sasko Vylysh 53.26, 8.28, 8. Juha Tuominen 54.17, 8.07, 9. Kimmo Hilden 54.34, 7.42, 10. Juha-Pekka Hyvärinen 56.23, 9.37, 11. Benot Renault 57.15, 9.10, 12. Vili Peippo ja Joni Salmela 57.42, 9.53, 14. Rami Haaponiemi 60.02, 10.37, 15. Esa Elo 61.00, 9.22, 16. Jere Lehti 63.47, 9.02

naiset pitkä: (600m, 33 km, 9 km): 1. Aliisa Uotila kokonaisaika 2.18.17, uinti 18.43, pyöräily 1.04.39, juoksu 44.55, 2. Nina Jussinoja 2.27.52, (17.39, 1.19.03, 41.10).

miehet pitkä: 1. Miika Lahtela 1.49.03, (13.32, 58.10, 37.16), 2. Ilkka Varis 1.51.15, (16.21, 56.37, 38.17), 3. Marko Alin 1.54.42 (13.45, 61.15, 39.42), 4. Juha Mäkitalo 2.00.13 (13.16, 64.53, 42.04), 5. Petri Sulo 2.09.07 (14.01, 67.33, 48.33), 6. Raine Tienhaara 2.21.40 (16.46, 71.16, 63.38)

 

 

 

LÖYLYHÖLKKÄ 2018

39. Löylyhölkkä juostiin sateisessa säässä ja ukkosen säestämänä Lapin Löylypäivien yhteydessä la 4.8.2018

Osanottajia oli 90, jossa oli vähennystä viimevuotiseen 16 hölkkääjää. Hölkän nopein oli Kalevan Rastin Roope Koskinen ajalla 26,32 jääden omissa nimissään olevasta reittiennätyksestä 17 sekuntia.. Hölkkäreitin pituus oli kaikissa sarjoissa 8 km.

Tulokset:

M: 1) Roope Koskinen Kalevan Rasti 26,32, 2) Juuso Kivilähde Pori 29,32, 3) Janne Ala-Äijälä Turku 29,35, 4) Mikko Puolitaival Rauman Palomiesurheilijat 33,04, 5) Mika Niemensivu RaLu 33,40, 6) Marko Alin Säkylä 38,57, 7) Timo Peltomäki Eura 36,06, 8) Joonas Levo Rauma 49,14

M-40:1) Mika Leino KoRy 31,58, 2) Juha Souko APK Maratoonarit 32,43, 3) Mika Jalo Rauma 34,45, 4) Markku Männistö APK Maratoonarit 36,28, 5) Mika Hämäläinen Säkylä 36,57

M-50: 1) Jouko Mahlamäki LaLu 28,44 2) Vesa Lensu Pakilan Visa 32,57, 3) Jukka Färm PoKu 34,07 4) Jussi Alanko Rauma 39,47, 5) Ville Kauppi Hinnerjoki 40,03

M-60:1) Pasi Malinen Eura 36,47, 2) Arto Elonen LapSa 387,19, 3) Arto Alaspää Häjyt Seinäjoki 38,18, 4) Erkki Sundelin PUV 40,45, 5) Harri Jokinen RKV 44,49

Naiset: 1) Anna Selivaara Ahlainen 33,27, 2) Iida-Maria Väinölä Eura 34,25, 3) Leena Kivi NaVi 37,37, 4) Kati Haromo Team Raju 40,59, 5) Eeva Suvikas-Peltonen Pori 41,02

N-50: 1) Merja Valtanen Hinnerjoki 37,53 2) Päivi Mäkelä Huittinern 38,32, 3) Anne Saari Hinnerjoki 40,00, 4) Tuula Kykylä VampU 50,31

Hölkkäsarja: 1) Miika Tuominen LapSa 34,27, 2) Jarkko Leminen Rauma 34,35, 3) Jani Peltonen Pori 36,19, 4) Tapio Nieminen Mynämäki 38,53, 5) Petri Haromo TeamRaju 39,29, 6) Jan Varjo Eurajoki 39,33, 7) Heikki Likki Rauma 39,35, 8) Eveliina Junnila Rauma 39,45, 9) Rami Salminen TeamRaju 39,51, 10) Ilkka Valtonen Eura 40,31. 11) Juho Tammi Helsinki 41,00 12) Meri Nieminen Mynämäki 41,13, 13) Jarmo Leino Rauma 43,07, 14) Mika Heikkilä Säkylä 43,37, 15) Jesse Leino Rauma 43,50, 16) Antero Arvela HiY 44,33, 17) Jorma Tiiri Loimaa 44,39, 18) Miia Hellsten LapSa 44,48, 19) Emmi Peltomaa Rauma 45,01, 20) Riina Taavitsainen Rauma 45,02, 21) Juha Tuominen Lappi 46,14, 22) Antero Salo LapSa 47,07, 23) Axel Koivisto Raadelman Hurjat 47,56, 24) Saara Tuominen Lieto 47,58, 25) Mikael Kallio Lavajärven Olutseura 48,49, 26) Tapio Karttunen Huittinen 48,50, 27) Eeva-Liisa Rantakokko TeamKinno 48,54, 28) Katriina Mannonen TeamKinno 48,58, 29) Sanna Niemensivu Sähkötossut 49,03, 30) Roni Niemensivu RaLu 49,04, 31) Anna-Liisa Mannonen TeamKinno 49,08, 32) Esa Elo Turku 49,27, 33) Suvi Elo 49,28, 34) Satu Karonen Lappi 49,33, 35) Minna Koivisto Raadelman Hurjat 50,25, 36) Pekka Jalonen Harjavalta 52,16, 37) Mats Wikström TeamKinno 52,38, 38) Keijo Parjanen Rauma 53,50

Lisäksi ilman ajanottoa juoksi 20 juoksijaa.

Mestaruuskisat (3-ottelu) 2.8.2018

Mestaruuskilpailujen tulokset.

3v ja nuoremmilta ottelusijoitukset laskettu lajisijoitusten perusteella. Vanhemmilla tulospalveluohjelma laskenut pisteet tulosten perusteella. Huomioi esim. 4v kohdalla, että tietty tulosraja pitää ylittyä että saa lajipisteitä. Juoksuaikojen perässä oleva ”h” tarkoittaa käsiaikaa.

Tulospalvelun tulokset löytyvät myös http://live.tuloslista.com/2981

P1 3-ottelu 40m 
Loppukilpailu
1) Hugo Helin                                                   50,3h

P1 3-ottelu Pituus 
Loppukilpailu
1) Hugo Helin                                                    0.13

P1 3-ottelu Pallonheitto 
Loppukilpailu
1) Hugo Helin                                                    0.41

P2 3-ottelu 40m 
Loppukilpailu
1) Jasse Maijala                                                19,0h

P2 3-ottelu Pituus 
Loppukilpailu
1) Jasse Maijala                                                 0.17

P2 3-ottelu Pallonheitto 
Loppukilpailu
1) Jasse Maijala                                                 0.65

T2 3-ottelu 40m 
Loppukilpailu
1) Vilja Ränkman                                                17,2h
2) Iiris Tuominen                                               23.5h

T2 3-ottelu Pituus 
Loppukilpailu
1) Vilja Ränkman                                                 0.24
2) Iiris Tuominen                                                0.18

T2 3-ottelu Pallonheitto 
Loppukilpailu
1) Vilja Ränkman                                                 2.00
2) Iiris Tuominen                                                1.25

T2 3-ottelu
Loppukilpailu
1) Vilja Ränkman
2) Iiris Tuominen
P3 3-ottelu 40m 
Loppukilpailu
1) Santtu Hentonen                                              13,1h
2) Viljami Vesala                                               13.3h
3) Unto Pinola                                                  13.8h
4) Kaspar Aalto                                                 14.4h

T3 3-ottelu 40m 
Loppukilpailu
1) Aada Paavola                                                 16,0h
2) Senja Pihlainen                                              20.7h

P3 3-ottelu Pituus 
Loppukilpailu
1) Kaspar Aalto                                                  0.90
2) Unto Pinola                                                   0.57
3) Viljami Vesala                                                0.33
4) Santtu Hentonen                                               0.20

T3 3-ottelu Pituus 
Loppukilpailu
1) Senja Pihlainen                                               0.48
2) Aada Paavola                                                  0.21

P3 3-ottelu Pallonheitto 
Loppukilpailu
1) Kaspar Aalto                                                  3.36
2) Viljami Vesala                                                2.92
3) Unto Pinola                                                   2.81
4) Santtu Hentonen                                               2.39

T3 3-ottelu Pallonheitto 
Loppukilpailu
1) Aada Paavola                                                  2.33
2) Senja Pihlainen                                               2.04

P3 3-ottelu
Loppukilpailu
1) Kaspar Aalto
2) Viljami Vesala
3) Unto Pinola
4) Santtu Hentonen

T3 3-ottelu
Loppukilpailu
1) Aada Paavola
2) Senja Pihlainen


T4 3-ottelu  40m
Loppukilpailu
1)   Linnea Pihlajamäki                                         11,3h             
2)   Tuuli Helin                                                12,6h             
3)   Nella Suonpää                                              14,2h             
4)   Armi Tuominen                                              15,1h             


P4 3-ottelu  40m
Loppukilpailu
1)   Roope Arousva                                              10,9h             
2)   Juuse Maijala                                              12,2h             
3)   Matias Kylänpää                                            12,4h             


T4 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Tuuli Helin                                                1,42              
     1,04   1,36   1,42   
                          

2)   Nella Suonpää                                              1,22              
     1,21   1,22   x      
                          

3)   Linnea Pihlajamäki                                         1,11              
     1,11   0,95   x      
                          

4)   Armi Tuominen                                              1,03              
     x      1,03   x      
                          



P4 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Roope Arousva                                              1,27              
     1,27   0,89   x      
                          

2)   Juuse Maijala                                              1,24              
     1,22   1,24   1,19   
                          

3)   Matias Kylänpää                                            1,10              
     1,10   1,09   0,86   
                          



T4 3-ottelu  Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Tuuli Helin                                                5,30              
     5,30   

2)   Linnea Pihlajamäki                                         4,26              
     4,26   

3)   Nella Suonpää                                              3,38              
     3,38   

4)   Armi Tuominen                                              2,77              
     2,77   



P4 3-ottelu  Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Matias Kylänpää                                            4,61              
     4,61   

2)   Roope Arousva                                              3,88              
     3,88   

3)   Juuse Maijala                                              3,40              
     3,40   



T4 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Tuuli Helin                                                                
2)   Linnea Pihlajamäki                                                         
3)   Nella Suonpää                                                               
4)   Armi Tuominen                                                               


P4 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Roope Arousva                                                              
2)   Juuse Maijala                                                               
3)   Matias Kylänpää                                                            


T5 3-ottelu  40m
Loppukilpailu
1)   Sofia Pihlainen                                            9,5h              
2)   Emilia Lehtinen                                            10,4h             


P5 3-ottelu  40m
Loppukilpailu
1)   Eero Tuominen                                              9,5h              
2)   Miklas Aalto                                               11,0h             


T5 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Sofia Pihlainen                                            1,93              
     x      1,84   1,93   
                          

2)   Emilia Lehtinen                                            1,64              
     1,64   1,63   1,41   
                          



P5 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Eero Tuominen                                              1,65              
     1,65   1,45   1,56   
                          

2)   Miklas Aalto                                               1,42              
     1,35   1,42   1,03   
                          



T5 3-ottelu  Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Emilia Lehtinen                                            5,72              
     5,72   

2)   Sofia Pihlainen                                            4,70              
     4,70   



P5 3-ottelu  Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Eero Tuominen                                              3,73              
     3,73   

2)   Miklas Aalto                                               3,32              
     3,32   



T5 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Sofia Pihlainen                                            72                
2)   Emilia Lehtinen                                            44                


P5 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Eero Tuominen                                              55                
2)   Miklas Aalto                                               22                


T6 3-ottelu  40m
Loppukilpailu
1)   Minttu Hellsten                                            8,1h              
2)   Kerttu Aaltonen                                            10,1h             


P6 3-ottelu  40m
Loppukilpailu
1)   Verneri Pihlajamäki                                        9,7h              


T6 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Minttu Hellsten                                            2,36              
     2,32   2,34   2,36   
                          

2)   Kerttu Aaltonen                                            1,59              
     1,50   1,59   1,56   
                          



P6 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Verneri Pihlajamäki                                        1,54              
     1,54   1,32   1,22   
                          



T6 3-ottelu  Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Minttu Hellsten                                            10,28             
     10,28  

2)   Kerttu Aaltonen                                            5,45              
     5,45   



P6 3-ottelu  Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Verneri Pihlajamäki                                        10,44             
     10,44  



T6 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Minttu Hellsten                                            184               
2)   Kerttu Aaltonen                                            45                


P6 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Verneri Pihlajamäki                                        76                


T7 3-ottelu  40m
Loppukilpailu
1)   Amanda Lehtinen                                            7,9h              
2)   Sofia Hentonen                                             8,4h              
3)   Emilia Kylänpää                                            10,0h             


P7 3-ottelu  40m
Loppukilpailu
1)   Frans Nurmela                                              8,0h              


T7 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Amanda Lehtinen                                            2,29              
     2,24   2,29   2,24   
                          

2)   Sofia Hentonen                                             2,16              
     2,16   1,95   1,84   
                          

3)   Emilia Kylänpää                                            1,68              
     1,68   1,57   1,23   
                          



P7 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Frans Nurmela                                              2,55              
     2,36   2,55   2,25   
                          



T7 3-ottelu  Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Amanda Lehtinen                                            11,20             
     11,20  

2)   Sofia Hentonen                                             6,12              
     6,12   

3)   Emilia Kylänpää                                            5,40              
     5,40   



P7 3-ottelu  Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Frans Nurmela                                              15,06             
     15,06  



T7 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Amanda Lehtinen                                            197               
2)   Sofia Hentonen                                             131               
3)   Emilia Kylänpää                                            51                


P7 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Frans Nurmela                                              236               


T8 3-ottelu  40m
Loppukilpailu
1)   Matilda Pinola                                             9,2h              


P8 3-ottelu  40m
Loppukilpailu
1)   Eino Mattila                                               7,3h              
2)   Elias Pihlainen                                            7,6h              
3)   Akseli Helin                                               7,9h              
     Topias Seikkula                                            DNS               


T8 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Matilda Pinola                                             1,96              
     1,96   1,12   1,79   
                          



P8 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Eino Mattila                                               2,85              
     2,58   2,60   2,85   
                          

2)   Elias Pihlainen                                            2,81              
     2,64   2,81   2,59   
                          

3)   Akseli Helin                                               2,62              
     2,27   2,25   2,62   
                          

4)   Topias Seikkula                                            2,48              
     2,39   2,48   2,47   
                          



T8 3-ottelu  Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Matilda Pinola                                             9,66              
     9,66   



P8 3-ottelu  Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Akseli Helin                                               18,23             
     18,23  

2)   Elias Pihlainen                                            17,32             
     17,32  

3)   Topias Seikkula                                            16,93             
     16,93  

4)   Eino Mattila                                               11,88             
     11,88  



T8 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Matilda Pinola                                             106               


P8 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Elias Pihlainen                                            308               
2)   Eino Mattila                                               307               
3)   Akseli Helin                                               272               
4)   Topias Seikkula                                            148               


P9 3-ottelu  60m
Loppukilpailu
1)   Niklas Lehtinen                                            10,3h             


P9 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Niklas Lehtinen                                            3,55              
     3,35   3,55   3,42   
                          



P9 3-ottelu  Kuula
Loppukilpailu
1)   Niklas Lehtinen                                            6,40              
     6,40   x      x      



P9 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Niklas Lehtinen                                            644               


T10 3-ottelu  60m
Loppukilpailu
1)   Sara Nurmela                                               11,8h             


P10 3-ottelu  60m
Loppukilpailu
1)   Martti Salonen                                             10,9h             
2)   Johannes Pertola                                           11,0h             


T10 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Sara Nurmela                                               2,42              
     2,42   2,40   2,39   
                          



P10 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Johannes Pertola                                           2,94              
     2,86   2,33   2,94   
                          

2)   Martti Salonen                                             2,79              
     2,70   2,66   2,79   
                          



T10 3-ottelu  Kuula
Loppukilpailu
1)   Sara Nurmela                                               4,37              
     4,30   4,37   4,04   



P10 3-ottelu  Kuula
Loppukilpailu
1)   Martti Salonen                                             4,94              
     4,34   4,06   4,94   

2)   Johannes Pertola                                           4,64              
     4,64   x      4,22   



T10 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Sara Nurmela                                               326               


P10 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Martti Salonen                                             432               
2)   Johannes Pertola                                           427               


T11 3-ottelu  60m
Loppukilpailu
1)   Anni Mattila                                               11,1h             


P11 3-ottelu  60m
Loppukilpailu
1)   Luukas Lehtinen                                            9,0h              
2)   Aleksi Ahlfors                                             9,5h              
3)   Kaarlo Salonen                                             9,9h              
     Niilo Lätti                                                DNS               
     Toivo Seikkula                                             DNS               


T11 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Anni Mattila                                               2,76              
     2,07   2,61   2,76   
                          



P11 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Luukas Lehtinen                                            4,69              
     4,46   4,63   4,69   
                          

2)   Aleksi Ahlfors                                             4,06              
     4,06   3,56   3,84   
                          

3)   Kaarlo Salonen                                             3,38              
     3,38   3,32   3,14   
                          

4)   Niilo Lätti                                                3,35              
     3,30   3,11   3,35   
                          

5)   Toivo Seikkula                                             3,09              
     3,09   2,92   2,88   
                          



T11 3-ottelu  Kuula
Loppukilpailu
1)   Anni Mattila                                               4,59              
     3,72   4,59   4,49   



P11 3-ottelu  Kuula
Loppukilpailu
1)   Luukas Lehtinen                                            8,91              
     8,91   8,36   8,42   

2)   Toivo Seikkula                                             7,70              
     7,58   7,57   7,70   

3)   Aleksi Ahlfors                                             6,36              
     6,36   6,15   6,30   

4)   Kaarlo Salonen                                             5,96              
     5,96   5,61   5,55   

5)   Niilo Lätti                                                5,53              
     x      x      5,53   



T11 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Anni Mattila                                               400               


P11 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Luukas Lehtinen                                            1149              
2)   Aleksi Ahlfors                                             807               
3)   Kaarlo Salonen                                             634               
4)   Toivo Seikkula                                             480               
5)   Niilo Lätti                                                396               


P13 3-ottelu  100m
Loppukilpailu
     Aaro Lätti                                                 DNS               


P13 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Aaro Lätti                                                 2,86              
     2,86   2,74   2,71   
                          



P13 3-ottelu  Kuula
Loppukilpailu
1)   Aaro Lätti                                                 6,84              
     6,69   6,84   6,75   



P13 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Aaro Lätti                                                 407