Kaikki kirjoittajan Seppo Ala-Siuru artikkelit

Viikkokisat 3.8. 2017

T-2014 40m:n pujottelurata: 1) Tuuli Helin, 2) Armi Tuominen, 3) Nella Suonpää, vihdanheitto: 1) Tuuli Helin, 2) Nella Suonpää, 3) Armi Tuominen

T-2013 40m:n pujottelurata: 1) Sofia Pihlainen 2) Emilia Lehtinen , vihdan heitto: 1) Sofia Pihlainen, 2) Emilia Lehtinen

T-2012 pituushyppy takaperin: 1) Minttu Hellsten 42, 2) Julia Lehtimäki 41, 3) Kerttu Aaltonen 37, 4) Hilla Lappalainen 32, pallon tarkkuusheitto: 1) Minttu Hellsten, Hilla Lappalainen, Kerttu Aaltonen ja Julia Lehtimäki 0 osumaa

T-2011 pituushyppy takaperin: 1) Amanda Lehtinen63, 2) Sofia Hentonen 41, 3) Silja Seikkula 32, pallon tarkkuusheitto: 1) Amanda Lehtinen, Sofia Hentonen ja Silja Seikkula 0 osumaa

T-2008 40m takaperin: 1) Sara Nurmela 13,6, limbo: 1) Sara Nurmela 92

T-2007 40m takaperin: 1) Meeri Sulonen 12,8, limbo: 1) Meeri Sulonen 89

T-2006 40m takaperin: 1) Aava Porri 12,1, 2) Roosa Tuominen 12,2, limbo: 1) Roosa Tuominen 92, 2) Aava Porri 95

P-2015 40m:n pujottelurata: 1) Leevi Vuoristo, 2) Santtu Hentonen, vihdanheitto: 1) Leevi Vuoristo, 2) Santtu Hentonen

P-2014 40m:n pujottelurata: 1) Ilmo Sulonen 2) Roope Arousva, 3) Juuse Maijala, vihdanheitto: 1) Roope Arousva, 2) Ilmo Sulonen, 3) Juuse Maijala

P-2013 40m:n pujottelurata: 1) Aleksi Männistö, 2) Eero Tuominen, 3) Elo Leppihalme, vihdanheitto: 1) Elo Leppihalme, 2) Eero Tuominen, 3) Aleksi Männistö

P-2012 pallon tarkkuusheitto: 1) Oliver Maijala 1 osuma, 2) Oliver Järvinen ja Verneri Pihlajamäki 0, pituushyppy takaperin: 1) Verneri Pihlajamäki 48, 2) Oliver Maijala 39, 3) Oliver Järvinen 38

P-2011 pallon tarkkuusheitto: 1) Frans Nurmela, Eemeli Männistö ja Ukko Leppihalme 0 osumaa, pituushyppy takaperin: 1) Frans Nurmela 40, 2) Eemeli Männistö 38, 3) Ukko Leppihalme 19

P-2010 pallon tarkkuusheitto: 1) Elias Pihlainen 1 osuma, 2) Topias Seikkula ja Akseli Helin 0 osumaa, pituushyppy takaperin: 1) Akseli Helin 70, Topias Seikkula 58, 3) Elias Pihlainen 53

P-2008 40m takaperin: 1) Leevi Järvinen 13,9, limbo: 1) Leevi Järvinen 92

P-2007 40m takaperin: 1) Toivo Seikkula 14,6, limbo: 1) Toivo Seikkula 110

Urheilukentän viikkokilpailut jatkuvat to 10.8. klo 18 

 

LÖYLYHÖLKKÄ 5.8.2017

  1. Löylyhölkkä juostiin pilvipoutaisessa, ajoittain hieman sateisessa säässä Lapin Löylypäivien yhteydessä la 5.8.2017

Osanottajia oli 106, jossa oli vähennystä viimevuotiseen 14 hölkkääjää. Hölkän nopein oli Lauttakylän  Lujan Jouko Mahlamäki ajalla 28,52. Hölkkäreitin pituus oli kaikissa sarjoissa 8 km.

Tulokset:

M: 1) Markus Heino Viasveden Maratonklubi Roope Koskinen 31,21, 2) Eero Rantala Atlas Fysio Laitila 32,09, 3) Marko Alin Säkylä 33,58, 4) Jani Peltonen Seikkulanrannan Ponnistus 36,38, 5) Antti Heinonen Hinnerjoki 42,16,  6) Juha Pertola TuUl 47,37, 7) Aku Syrjälä Eura 49,33, 8) Sami Suominen Rovaniemi 49,52, 9) Jani Niskala Turku 49,52

M-40:1) Seppo Kauppinen Oripään Vesa 30,10, 2) Timo Anttila Rauma 31,18, 3) Mika Jalo Rauma 31,43, 4) Mika Leino KoRy 31,55, 5) Juha Souko Pori 32,22, 6) Mikko Yli-Jaukkari Loimaan Leisku 35,04. 7) Ari Kaunonen RC Madrunners 39,50

M-50: 1) Jouko Mahlamäki LaLu 28,52, 2) Kimmo Kouru Endurance Rauma 31,46, 3) Markku Virta Loimaan Leisku 31,56 4) Jussi Alanko Rauma 36,52, 5) Asko Kokkonen Huittinen 39,10, 6) Pasi Helppolainen Kokemäki 39,43

M-60:1) Simo Valtanen Hinnerjoki 34,57, 2) Harri Näppäri Loimaan Leisku 35,20, 3) Arto Alaspää Häjyt Seinäjoki 36,57, 4) Arto Elonen LapSa 37,36, 5) Markku Asara Säkylän yrittäjät 38,06, 6) Erkki Sundelin PUV 39,01, 7) Antero Arvela Hinnerjoki 43,23

Naiset: 1) Iida-Maria Väinölä Eura 34,28, 2) Paula Nurmi NaVi 35,35, 3) Roosa-Maija Nieminen Mynämäen Isku 37,50, 4) Kati Haromo Team Raju 39,17, 5) Anni Asikainen Eura45,41, 6) Outi Heinonen Hinnerjoki 46,58 7) Mia Kuczynski TuUl 47,37

N-50: 1) Merja Valtanen TeamRaju Hinnerjoki 38,35 2) Päivi Mäkilä Huittinern 38,51, 3) Eeva Rantakokko Turku 42,51, 4) Heli Lehtinen FMR 39,10, 4) Päivi Leppänen Helsinki 53,00

Hölkkäsarja   1) Joonas Vainio Rauma 32,07, 2) Antti Kallio LapSa 32,30, 3) Jussi Vuorenpää LapSa 33,30, 4) Juha Mäkitalo Seinäjoki 36,27, 5) Janne Sarin LapSa 37,56, 6) Joni Rautavuori Lappi 38,01 7) Petri Haromo Team Raju 38,12, 8) Ilkka Valtonen Eura 39,03, 9) Jaakko Heinonen Hinnerjoki 40,07, 10) Satu Jasu Eurajoki 40,10, 11) Rami Salminen Rauma 41,00, 12) Eeva Suvikas-Peltonen Pori 41,53, 13) Jorma Tiiri Loimaa 42,41, 14) Aku Hautala Turku 43,09, 15) Jesse Leino Rauma 43,27, 16) Jarmo Leino Rauma 43,29, 17) Mika Kaskinen Pori 45,23, 18) Elina Leppihalme Helsinki 45,29, 19) Pekka Jalonen Harjavalta 45,50, 20) Tapio Karttunen Huittinen 46,34, 21) Jani Mannila Unajan Urh. 46,50, 22) Satu Karonen Lappi 49,00, 23) Kari Ketola Eurajoki 49,07, 24) Aapo Varis Rauman Pyöräilijät 50,09, 25) Suvi Elo Turku 50,37, 26) Esa Elo Turku 50,37, 27) Tuula Kykylä VampU 51,21, 28) Kaisa Liesmäki Turku 51,25, 29) Jouni Lindgren Vihti 52,21, 30) Anna-Liisa Mannonen Rauma 54,04, 31) Jenna Levo Rauma 55,39, 32) Keijo Parjanen Rauma 56,02, 33) Henna Riikka Tuominen Lappi 56,03, 34) Emmi Haakana Sastamala 60,44

Lisäksi ilman ajanottoa oli mukana yhteensä 31 hölkkääjää

 

 

 

Syysvuosikokouksen päätöksiä 13.12.2016

Syysvuosikokous 13.12.2016 valitsi seuran johtokuntaan varsinaisiksi jäseniksi vuosiksi 2017-18 Arto Elosen, Annika Hakalan , Timo Hakalan ja Topi Hellstenin sekä varalle Elina Anttilan ja Outi Tuomisen. Johtokunnassa jatkavat vuoden 2017 loppuun Jari Lehtinen, Heli Lehtonen, Anni-Manta Ruohola ja Jari Schultz sekä varajäseninä Pekka Aaltonen ja Reima Suominen. Seuran puheenjohtajana jatkaa Seppo Ala-Siuru

Suojuoksu/-kävely 1.10. 2016

Tulokset:

Miehet 6 km

1)Jussi Simula 25.30, 2)Kimmo Kouru 28.13, 3)Ville Häyrinen 29.19,

4)Mika Leino 29.39, 5)Topi Hellsten 29.40, 6)Ari Väliniemi 32.52,

7)Pekka Ylijoki 33.02, 8)Jussi Alanko 33.22, 9)Hannu Rahikka 34.25

Miehet 2,2 km

1)Juha Paturi 11.21, 2)Arto Elonen 12.13, 3)Pekka Salo 13.33,

4)Markku Laivo 22.09

Naiset 6 km

1)Tiina Valamaa 30.21

Naiset 2,2 km

1)Anu Lähdeniemi  15.50, 2)Elisa Koukku 16.07, 3)Saara Koukku 16.28,

4)Maria Vaahensalo 16.36, 5)Jenna Levo 16.38, 6)Heli Lemmetti 22.13

Ilman aikaa: Reima Suominen, Kirsti Vuori, Heli Lehtinen, Tuula Takala,

Laila Sato-Hunsala, Sirpa Ahlman ja Markku Vainio.

Narvi-triathlon 2016 tulokset

Kunto (200m, 11 km, 4 km)

Naiset: 1. Janina Saarnio 45.05 (3,40, 23.30, 17.55), 2. Paula Rauhala 59.34 (5.35, 32.07, 21.52), 3. Pauliina Nordberg 1.00.45 (5.38, 31.37, 23.20), 4. Sirkku Sahlberg 1.02.09 (7.04, 31,54, 23,11), 5. Hanna Uusi-Kartano 1.02.15 (6.59, 31.52, 23.24), 6. Laura Yli-Pietilä 1.10.29 (6.55, 38.11, 25.23)

Miehet 1. Aarne Hakanen 43.51 (3.50, 23.15, 16.46), 2. Cmilo Valino 54.10 (5.48, 27.05, 21.17)  3. Henry Orava 57.23 (5.44, 31.02, 20.48), 4. Kari Sumiala 1.08.43 (8.25, 35.04,25.13), 5. Rami Haaponiemi 1.05.36 (9.10, 37.41, 28.45)

Kilpa (600m, 33 km, 12 km)

Naiset: 1. Elina Oksa 2.44.44 (17.02, 1.17.47, 1.09.55)´’

Miehet 1. Ilkka Varis 2.09.38 (15.57, 1.00.20, 53.21), 2. Antti Uusitupa 2.17.02 (13.05, 1.10.53, 53.04), 3. Marko Alin 2.35.45 (15.42, 1.05.30, 1.04.33), 4. Tommi Mäkinen 2.36.30 (15.52, 1.02.36, 1.08.02), 5.   6. Timo Seikku 2.37.36 (19.05, 1.04.13, 1.04.18), 7. Pekka Sahlberg 2.41.29 (17.15, 1.08.05, 1.06.09), 8. Hannu Riikola 2.43.04 (18.35, 1.16.18, 1.08.11), 9. Ari Väliniemi 3.02.03 (25.30, 1.30.39, 1.05.56)

Löylyhölkkä 2016

 

  1. Löylyhölkkä juostiin pilvipoutaisessa, ajoittain hieman sateisessa säässä Lapin Löylypäivien yhteydessä la 6.8.2016

Osanottajia oli 120, jossa oli lisäystä viimevuotiseen 4 hölkkääjää. Hölkän nopein oli Kalevan Rastin Roope Koskinen ajalla 27,14. Hän voitti hölkän myös vuonna 2015. Hölkkäreitin pituus oli kaikissa sarjoissa 8 km.

Tulokset:

M: 1) Roope Koskinen Kalevan Rasti 27,14 2) 2) Markku Elo AngA 28,18, 3) Joona Huila Hiisi Rasti 29,41, 4) Aarne Hakanen Kodisjoen Kaiku 30,49, 5) Jari Liesmäki TT Talli 31,55, 6) Topi Hellsten LapSa 32,21, 7) Eero Rantala AtlasFysio33,00, 8) Taneli Valtanen Hinnerjoki 37,28, 9) Jaakko Heinonen Hinnerjoki 39,22

M-40:1) Ilkka Varis RSP 29,19, 2) Seppo Kauppinen Oripään Vesa. 29,46, 3) Heikki Sorvoja Pöytyä 31,29, 4) Jarmo Malmio Turku 31,45, 5) Mika Jalo Rauma 33,00, 6) Janne Hildén PoKu 36,23, 7) Kai Hyvärinen Rauma 36,24, 8) Ari Kaunonen RC Madrunners 38,33,9 Arto Rantahalvari Onewayproteam 41,49

M-50: 1) Jouko Mahlamäki LaLu 27,43, 2) Jyrki Kukko FMR Kaarina 29,13, 3) Markku Virta Loimaan Leisku 31,19 4) Marko Hakala RC Madrunners 31,52, 5) Pekka Leppänen Mellilä 32,52, 6) Arto Alaspää Häjyt 36,13, 7) Aulis Valli APK maratoonarit 36,24, 8) Anssi Männistö EKU 37,14, 9) Pasi Helppolainen Kokemäki 42,01, 10) Aki Sahlström Naantali 42,25, 1) Jatri Sjöholm Turku 45,43

M-60:1) Harri Näppäri Loimaan Leisku 36,012, 2) Arto Elonen LapSa 36,05, 3) Juhani Kortelahti Punkalaidun 36,29, 4) Reijo Sjöblom EuVe 37,31 5) Erkki Sundelin PUV 37,32, 6) Reima Suominen LapSa 41,11, 7) Pekka Jalonen Harjavalta 46,40

Naiset: 1) Sanni Kivelä AngA 31,54, 2) Anna Selivaara Ahlainen 33,11, 3) Paula Nurmi NaVi 33,28 4) Marja Kerkkänen Tarvasjoki 35,38, 5) Mirja Halminen Hinnerjoki 36,16, 6) Iida-Maria Väinölä Eura 36,34, 7) Janina Ruohonen Rauma 36,43 8 )Riina Tainio EuRa 37,56, 9) Kati Haromo Team Raju 38,31, 10) Aliisa Uotila Hinnerjoki 42,04,11) Arja Palonen Pori 42,46, 12) Johanna Ranta Kokemäki 45,50

N-50: 1) Merja Valtanen Hinnerjoki 37,43 2) Anne Väliniemi Liedon Luja 38,13, 3) Heli Lehtinen FMR 39,10, 4) Riitta Vatka Nokia 43,48, 5) Päivi Salminen Lappi 44,32

Hölkkäsarja   1) Teemu Rostedt EKU 32,55, 2) Miika Tuominen LapSa 35,54, 3) Jonni Knaapi Rauma 36,18 4) Juha Mäkitalo Eura 36,27, 5) Petri Haromo TeamRaju 37,05, 6) Jussi Alanko Rauma 37,49, 7) Katja Jurttila Rauma 38,41, 8) Antti Heinonen Hinnerjoki 39,14, 9) Ilkka Valtonen Eura 40,1010) Rami Salminen Rauma 40,50, 11) Teemu Tuominen LapSa 41,56, 12) Satu Hyvärinen Rauma 42,51, 13) Laura Knaapi Rauma 42,54, 14) Jorma Tiiri Loimaa 43,07, 15) Anna-Mari Airasmaa Luvia 43,31, 16) Juha Into Lappi 44,03, 17) Kasia Zak Eura 44,12, 18) Tommi Rantala Rauma 44,29, 19) Kauko Harteva Team Raju 44,51, 20) Elina Haveri Rauma 45,09, 21) Marko Tuominen LapSa 45,56, 22) Sini Kouri Turku 46,00, 23) Rasmus Hyvärinen Rauma 46,24, 24) Tapio Karttunen Huittinen 48,03, 25) Anni Asikainen Eura 48,12, 26) Riina Taavitsainen Rauma 48,22, 27) Maija Aaltonen Rauma 48,23. 28) Outi Heinonen Hinnerjoki 48,42, 29) Markku Heinonen Team Raju 49,13, 30) Anne Lähteenmäki Rauma 50,07, 31) Sanna Aro Rauma 50,23, 32) Elisa Koukku Lappi 53,04, 33) Keijo Parjanen Rauma 54,23, 34) Rami Haaponiemi Lappi 54,27, 35) Sandra Monteras Rauma 55,52, 36) Tuula Kykylä Huittinen 56,04, 37) Titta Koskinen Lappi 61,00 38) Petra Hentonen Lappi 61,00 39) Anni Manta Ruohola LapSa 61,00, 40)Veikko Karttunen Vaevaset Koevet 64,04 41) Pasi Väli-Mattila Eurajoki 64,25

Lisäksi ilman ajanottoa oli mukana yhteensä 26 hölkkääjää

 

 

 

Kuntoliikuntaa

Salaman kuntoliikuntakausi jatkuu edelleen! Päivittäin kirjattavaksi suoritukseksi hyväksytään 1/2 tunnin liikuntasuoritus (yksi suoritus/pv). Suoritusvihot löytyvät Murtamosta pusupysäkiltä, Kauklaisista Horman tienristetyksestä, Kaukolasta ilmoitustaulukatoksesta, Kodiksamista entisen koulun luona olevasta katoksesta ja Teilinummen kuntoradalta lähtöpaikan katoksesesta.

Continue reading