Kaikki kirjoittajan Seppo Ala-Siuru artikkelit

Syyskauden maastojuoksuja

Lapin Salaman syyskauden avoimien maastojuoksujen ensimmäinen osakisa juostiin Teilinummen pururadalla to 6.9.2018.
Osanottajia oli 22
Tulokset

T-2016 75m: 1) Vilja Ränkman

T-2014 150m: 1) Nella Suonpää, 2) Linnea Pihlajamäki

T-2013 150m: 1) Emilia Lehtinen 39,9

T-2012 500m: 1) Minttu Hellstén 2.10,7, 2) Kerttu Aaltonen 2.46,7

T-2011 500m: 1) Amanda Lehtinen 2.40,9, 2) Sofia Hentonen 2.49,7

T-2007 1,2 km: 1) Lotta Lehtola 6.19,7, 2) Anni Mattila 6.20,8

T-2006 1,2 km: 1) Roosa Tuominen 5.23,2

P-2016 75 m: 1) Jasse Maijala

P-2015 75 m: 1) Santtu Hentonen, 2) Leevi Vuoristo, 3) Rames Phumbang, 4) Viljami Vesala

P-2014 150m: 1) Roope Arousva, 2) Juuse Maijala, 3) Eemi Arvola

P-2012 500m: 1) Oliver Järvinen 2.25,9, 2) Verneri Pihlajamäki 2.57,8

P-2010 1,2 km: 1) Eino Mattila 5.14,5

Lapin Salaman syyskauden avoimien maastojuoksujen toinen osakisa juostiin Teilinummen pururadalla to 13.9.2018.
Osanottajia oli 18
Tulokset:

T-2016 75m: 1) Vilja Ränkman

T-2015 75 mm: 1) Senja Pihlainen

T-2014 300m: 1) Nella Suonpää

T-2013 300m: 1) Sofia Pihlainen 1.27,1. 2) Emilia Lehtinen 1.33,4

T-2012 500m: 1) Minttu Hellstén 2.15,1, 2) Kerttu Aaltonen 2.56,7, 3) Tytti Viljanen 2.59,5

T-2011 500m: 1) Amanda Lehtinen 2.42,4 2) Sofia Hentonen 2.51,3

T2008 800m: 1) Siiri Viljanen 4.17,5

T-2007 800m: 1) Lotta Lehtola 3.56,1

T-2006 800m: 1) Roosa Tuominen 3.30,6

P-2016 75 m: 1) Jasse Maijala

P-2015 75 m: 1) Santtu Hentonen, 2) Rames Phumbang

P-2014 150m: 1) Roope Arousva, 2) Juuse Maijala

Kolmas osakisa juostaan to 20.9 klo 18.30 Teilinummen pururadalla.

Suojuoksu 2018

Epäviralliset SAUL:n SM-suojuoksukilpailut

Raumalla la 29.9. klo 13

Kaukalaisten turvesuo, Vikkajantie

Opastus Vt 12 Kauklaistentien risteyksestä

Suihkutilat liikuntahallilla Kirkkotie 6

Kaikki SAUL:n ikäsarjat

Matkat: M ja N50 sekä nuoremmat 5,5 km

M ja N55,60,65 2,7 km, muut 1,3 km

Kuntosarjat 5,5 km ja 2,7 km

SM-kisaan ilm. ennakkoon Juoksija-lehden

nettikalenterin kautta tai kimmo.kouru@gmail.com

22.9. mennessä

Osallistumismaksu 5€ (JK 3€) kisapaikalla

Lisätiedot Arto Elonen 050 3713718

Kimmo Kouru 0400 712613

 

 

 

Narvi triathlon 2018

Miika Lahtela kestävin Narvi-triathlonissa

Viikon takainen triathlonin pitkän matkan M40-sarjan hopeaan päätynyt SM-kisa ei Miika Lahtelan kintereissä tuntunut, kun hän suoriutui Narvi-triathlonin pidemmän matkan voittajaksi. Hyvän vastuksen hänelle tarjosi edellisvuoden voittaja Ilkka Varis, mutta uinnissa Lahtela sai niin pitkän etumatkan, että se riitti maaliin asti.

Naisten pitkän matkan voitti Aliisa Uotila debyyttitriathlonissaan. Lyhyemmillä matkoilla ylivoimaisiksi voittajiksi kirmasivat Laura Sinikallas ja Aarne Hakanen.

Osanottajia helteisessä säässä kisailtu Narvi-triathlon keräsi tänä vuonna mukavat 48 kuntoilijaa.

Tulokset Narvi-triathlon Rauma 17.8. 2018

naiset lyhyt (200m, 11 km, 3 km): 1. Laura Sinikallas  kokonaisaika 44.50 ,uinti 6.57 , 2. Leena Kivi 45.36, 7.13, 3. Mari Seppä 46.43, 6.47, 4. Sirkku Sahlberg 50.58 , 6.30, 5. Pauliina Nordberg 52.21, 6.26, Sari Koskinen 53.19, 8.42, 7. Annukka Laitonen 53.52, 6.40, 8. Linda Rinne 54.08, 9.32, 9. Heli Haukioja 54.16, 7.59, 10. Jenni Rainio 55.39, 8.15, 11. Teija Salminen 56.28, 9.03, 12. Jenna Levo 56.33, 9.39, 13. Laura Yli-Pietilä 57.51, 8.32, 14. Pirkko Kalliala 58.18, 9.58, 15. Annika Lind 58.46, 8.17, 16. Johanna Hansen 60.42, 9.49, 17. Hanna Järvinen 60.50, 8.21, 18. Suvi Elo 61.05, 9.42, 19. Outi Heinonen 61.36, 10.22 ja Anni Asikainen 61.36, 10.29,  21. Minna Suominen 66.59, 10.03, 22. Tuija Rantanen 82.14, 12.49

naiset 2 x lyhyt: Anna-Kaisa Arvo ja Riina Juntti 1.52.57, 16.38

miehet lyhyt: 1. Aarne Hakanen 39.18, 4.29, 2. Matti Salminen 44.41, 6.45, 3. Pekka Pihlanko 49.53, 9.50, 4. Mika Lehtinen 50.47, 8.25, 5. Joonas Levo 50.48, 7.46, 6. Mika Heijari 53.23, 9.59, 7. Sasko Vylysh 53.26, 8.28, 8. Juha Tuominen 54.17, 8.07, 9. Kimmo Hilden 54.34, 7.42, 10. Juha-Pekka Hyvärinen 56.23, 9.37, 11. Benot Renault 57.15, 9.10, 12. Vili Peippo ja Joni Salmela 57.42, 9.53, 14. Rami Haaponiemi 60.02, 10.37, 15. Esa Elo 61.00, 9.22, 16. Jere Lehti 63.47, 9.02

naiset pitkä: (600m, 33 km, 9 km): 1. Aliisa Uotila kokonaisaika 2.18.17, uinti 18.43, pyöräily 1.04.39, juoksu 44.55, 2. Nina Jussinoja 2.27.52, (17.39, 1.19.03, 41.10).

miehet pitkä: 1. Miika Lahtela 1.49.03, (13.32, 58.10, 37.16), 2. Ilkka Varis 1.51.15, (16.21, 56.37, 38.17), 3. Marko Alin 1.54.42 (13.45, 61.15, 39.42), 4. Juha Mäkitalo 2.00.13 (13.16, 64.53, 42.04), 5. Petri Sulo 2.09.07 (14.01, 67.33, 48.33), 6. Raine Tienhaara 2.21.40 (16.46, 71.16, 63.38)

 

 

 

LÖYLYHÖLKKÄ 2018

39. Löylyhölkkä juostiin sateisessa säässä ja ukkosen säestämänä Lapin Löylypäivien yhteydessä la 4.8.2018

Osanottajia oli 90, jossa oli vähennystä viimevuotiseen 16 hölkkääjää. Hölkän nopein oli Kalevan Rastin Roope Koskinen ajalla 26,32 jääden omissa nimissään olevasta reittiennätyksestä 17 sekuntia.. Hölkkäreitin pituus oli kaikissa sarjoissa 8 km.

Tulokset:

M: 1) Roope Koskinen Kalevan Rasti 26,32, 2) Juuso Kivilähde Pori 29,32, 3) Janne Ala-Äijälä Turku 29,35, 4) Mikko Puolitaival Rauman Palomiesurheilijat 33,04, 5) Mika Niemensivu RaLu 33,40, 6) Marko Alin Säkylä 38,57, 7) Timo Peltomäki Eura 36,06, 8) Joonas Levo Rauma 49,14

M-40:1) Mika Leino KoRy 31,58, 2) Juha Souko APK Maratoonarit 32,43, 3) Mika Jalo Rauma 34,45, 4) Markku Männistö APK Maratoonarit 36,28, 5) Mika Hämäläinen Säkylä 36,57

M-50: 1) Jouko Mahlamäki LaLu 28,44 2) Vesa Lensu Pakilan Visa 32,57, 3) Jukka Färm PoKu 34,07 4) Jussi Alanko Rauma 39,47, 5) Ville Kauppi Hinnerjoki 40,03

M-60:1) Pasi Malinen Eura 36,47, 2) Arto Elonen LapSa 387,19, 3) Arto Alaspää Häjyt Seinäjoki 38,18, 4) Erkki Sundelin PUV 40,45, 5) Harri Jokinen RKV 44,49

Naiset: 1) Anna Selivaara Ahlainen 33,27, 2) Iida-Maria Väinölä Eura 34,25, 3) Leena Kivi NaVi 37,37, 4) Kati Haromo Team Raju 40,59, 5) Eeva Suvikas-Peltonen Pori 41,02

N-50: 1) Merja Valtanen Hinnerjoki 37,53 2) Päivi Mäkelä Huittinern 38,32, 3) Anne Saari Hinnerjoki 40,00, 4) Tuula Kykylä VampU 50,31

Hölkkäsarja: 1) Miika Tuominen LapSa 34,27, 2) Jarkko Leminen Rauma 34,35, 3) Jani Peltonen Pori 36,19, 4) Tapio Nieminen Mynämäki 38,53, 5) Petri Haromo TeamRaju 39,29, 6) Jan Varjo Eurajoki 39,33, 7) Heikki Likki Rauma 39,35, 8) Eveliina Junnila Rauma 39,45, 9) Rami Salminen TeamRaju 39,51, 10) Ilkka Valtonen Eura 40,31. 11) Juho Tammi Helsinki 41,00 12) Meri Nieminen Mynämäki 41,13, 13) Jarmo Leino Rauma 43,07, 14) Mika Heikkilä Säkylä 43,37, 15) Jesse Leino Rauma 43,50, 16) Antero Arvela HiY 44,33, 17) Jorma Tiiri Loimaa 44,39, 18) Miia Hellsten LapSa 44,48, 19) Emmi Peltomaa Rauma 45,01, 20) Riina Taavitsainen Rauma 45,02, 21) Juha Tuominen Lappi 46,14, 22) Antero Salo LapSa 47,07, 23) Axel Koivisto Raadelman Hurjat 47,56, 24) Saara Tuominen Lieto 47,58, 25) Mikael Kallio Lavajärven Olutseura 48,49, 26) Tapio Karttunen Huittinen 48,50, 27) Eeva-Liisa Rantakokko TeamKinno 48,54, 28) Katriina Mannonen TeamKinno 48,58, 29) Sanna Niemensivu Sähkötossut 49,03, 30) Roni Niemensivu RaLu 49,04, 31) Anna-Liisa Mannonen TeamKinno 49,08, 32) Esa Elo Turku 49,27, 33) Suvi Elo 49,28, 34) Satu Karonen Lappi 49,33, 35) Minna Koivisto Raadelman Hurjat 50,25, 36) Pekka Jalonen Harjavalta 52,16, 37) Mats Wikström TeamKinno 52,38, 38) Keijo Parjanen Rauma 53,50

Lisäksi ilman ajanottoa juoksi 20 juoksijaa.

Viikkokisat 7.6.2018

Viikkokisat
Lapin Salama
07.06.2018

T2 40m
1) Vilja Ränkman 21,1 ,2) Iiris Tuominen 27,7

P2 40m
1) Jasse Maijala 53,8

T2 Pallonheitto
1) Iiris Tuominen 1,17, 2) Vilja Ränkman 0,92

P2 Pallonheitto
1) Jasse Maijala 0,15

T3 40m
1) Senja Pihlainen 20,6

P3 40m
1) Viljami Vesala 13,8, 2) Kasper Aalto 14,3, 3) Leevi Vuoristo 16,0, 4) Unto Pinola 16,7,  5) Santtu Hentonen 18,0. 6) Eetu Suonpää 57,7

T3 Pallonheitto
1) Senja Pihlainen  0,47

P3 Pallonheitto
1) Leevi Vuoristo 2,25m , 2) Kasper Aalto 1,89,  3) Viljami Vesala 1,88,  4) Unto Pinola 1,86
5) Eetu Suonpää 1,50, 6) Santtu Hentonen 1,15

T4 40m
1) Linnea Pihlajamäki 11,80 , 2) Nella Suonpää 12,50 , 3) Armi Tuominen 13,00

P4 40m
1) Roope Arousva 12,10 , 2) Juuse Maijala 12,30

T4 Pallonheitto
1) Armi Tuominen 4,07, 2) Nella Suonpää 3,46 , 3) Linnea Pihlajamäki 3,16

P4 Pallonheitto
1) Juuse Maijala 3,28, 2) Roope Arousva 2,44

T5 40m
1) Sofia Pihlainen 10,00 , 2) Emilia Lehtinen 10,40 , 3) Maisa Mäkilä 10,70

P5 40m
1) Väinö Pesu 10,40 , 2) Eero Tuominen 10,50 ,  3) Eemeli Into 10,70 , 4) Miklas Aalto 12,00

T5 Pallonheitto
1) Maisa Mäkilä 6,64, 2) Sofia Pihlainen 5,23 , 3) Emilia Lehtinen 3,93

P5 Pallonheitto
1) Eemeli Into 6,45 , 2) Eero Tuominen 5,86 , 3) Väinö Pesu 3,64 , 4) Miklas Aalto 3,06

T6 40m
1) Minttu Hellsten 8,20 ,2) Hilla Lappalainen 8,60 ,3) Senni Koivisto 9,60 . 4) Kerttu Aaltonen 10,10 , 5) Aada Katila 10,20

P6 40m
1) Lenni Suonpää 8,70 , 2) Verneri Pihlajamäki 9,80

T6 Pallonheitto
1) Minttu Hellsten 8,25 , 2) Hilla Lappalainen 7,76, 3) Senni Koivisto 6,80 , 4) Kerttu Aaltonen 6,30

P6 Pallonheitto
1) Lenni Suonpää 13,20 , 2) Verneri Pihlajamäki 8,58

T7 40m
1) Amanda Lehtinen 8,40 , 2) Sofia Hentonen 9,10 , 3) Ella Into 9,40

P7 40m
1) Vilho Koskinen 7,90 , 2) Frans Nurmela 8,60 , 3) Lenni Mäkilä 9,40

T7 Pallonheitto
1) Amanda Lehtinen 13,02 , 2) Ella Into 8,95 , 3) Sofia Hentonen 5,15

P7 Pallonheitto
1) Frans Nurmela 13,50 , 2) Lenni Mäkilä 9,90, 3) Vilho Koskinen 9,12

T8 40m
1) Neea Suonpää 11,90

P8 40m
1) Eino Mattila 11,30 , 2) Elias Pihlainen 11,60 , 3) Topias Seikkula 11,90

P8 Pituus
1) Eino Mattila 2,65 , 2) Elias Pihlainen 2,50 , 3) Topias Seikkula 2,48

P10 60m
1) Martti Salonen 11,40 , 2) Johannes Pertola 11,90 , 3) Jaakko Into 14,10

P10 Pituus
1) Johannes Pertola 2,92 , 2) Martti Salonen 2,62 ,3) Jaakko Into 2,18

T11 60m
1) Anni Mattila 11,00

P11 60m
1) Luukas Lehtinen 9,60 ,2) Kaarlo Salonen 10,20 , 3) Toivo Seikkula 11,50

T11 Pituus
1) Anni Mattila 2,99

P11 Pituus
1) Luukas Lehtinen 4,63 ,2) Kaarlo Salonen 3,46 , 3) Toivo Seikkula 3,07

T12 60m
1) Roosa Tuominen 10,90

T12 Pituus
1) Roosa Tuominen 3,01

Maastojuoksut 31.5.2018

Lapin Salaman kevään avoimien maastojuoksujen neljäs osakisa juostiin Teilinummen pururadalla to 31.5.2018.
Osanottajia oli 22
Tulokset

T-2016 75m: 1) Vilja Ränkman, 2) Iiris Tuominen

T-2015 75 m: 1) Senja Pihlainen

T-2014 300m: 1) Nella Suonpää 2) Armi Tuominen

T-2013 300m: 1) Sofia Pihlainen 1 30,1, 2) Emilia Lehtinen 1.34,5

T-2012 500m: 1) Minttu Hellstén 2.11,6, 2) Amanda Taipalus 2.31,7, 3) Kerttu Aaltonen 2.54,0

T-2011 500m: 1) Sofia Hentonen 2.36,0 2) Amanda Lehtinen 2.42,9

P-2016 75 m: 1) Jasse Maijala

P-2015 75 m: 1) Unto Pinola, 2) Leevi Vuoristo, 3) Rames Phumbang, 4) Santtu Hentonen, 5) Viljami Vesala

P-2014 300m: 1) Roope Arousva, 2) Juuse Maijala, 3) Lenni Koivula 2.15,2

P-2013 300m: 1) Eero Tuominen 1.33,0

Urheilukentän viikkokisakausi alkaa to 7.6. klo 18.

 

Maastojuoksut 24.5.2018

Lapin Salaman kevään avoimien maastojuoksujen kolmas osakisa juostiin Teilinummen pururadalla to 24.5.2018.
Osanottajia oli 25

T-2016 75m: 1) Vilja Ränkman, 2) Iris Tuominen

T-2015 75 m: 1) Senja Pihlainen

T-2014 300m: 1) Nella Suonpää 2) Armi Tuominen

T-2013 300m: 1) Sofia Pihlainen 1 28,4, 2) Emilia Lehtinen 1.43,6

T-2012 500m: 1) Minttu Hellstén 2.12,2, 2) Amanda Taipalus 2.30,1, 3) Kerttu Aaltonen 2.40,2

T-2011 500m: 1) Amanda Lehtinen 2.30,6, 2) Sofia Hentonen 2.42,2

T-2008 1,2 km: 1) Venla Saarela 5.32,4

T-2007 1,2 km: 1) Lotta Lehtola 5.48,5

T-2006 1,2 km: 1) Roosa Tuominen 5.35,6

P-2016 75 m: 1) Jasse Maijala

P-2015 75 m: 1) Leevi Vuoristo, 2) Rames Phumbang

P-2014 300m: 1) Roope Arousva, 2) Juuse Maijala

P-2013 300m: 1) Miklas Aalto 1.55,4

P-2011 500m: 1) Aleksi Saarela 2.28,4

P-2010 500m: 1) Eino Mattilas 2.01,3, 2)Elias Pihlainen 2.08,6, 3) Simo Palonen 2.26,5

4.osakilpailu juostaan to 31.5 klo 18.00 Teilinummen pururadalla

 

 

Maastojuoksut 17.5.2018

Lapin Salaman kevään avoimien maastojuoksujen toinen osakisa juostiin Teilinummen pururadalla to 17.5.2018.
Osanottajia oli 24

T-2016 75m: 1) Vilja Ränkman, 2) Saana Sinikallas

T-2015 75 m: 1) Senja Pihlainen 40,6

T-2013 300m: 1) Sofia Pihlainen 1.32,6, 2) Emilia Lehtinen 1.33,6

T-2012 500m: 1) Minttu Hellstén 2.18,0, 2) Hilla Lappalainen 2.38,7, 3) Kerttu Aaltonen 2.45,9

T-2011 500m: 1) Amanda Lehtinen 2.34,8

T-2008 1,2 km: 1) Sara Nurmela 6.44,5

T-2007 1,2 km: 1) Lotta Lehtola 5.38,2

T-2006 1,2 km: 1) Roosa Tuominen 5.38,6

P-2016 75 m: 1) Jasse Maijala

P-2015 75 m: 1) Unto Pinola, 2) Rames Phumbang, 3) Leevi Vuoristo, 4) Viljami Vesala

P-2014 300m: 1) Roope Arousva, 2) Juuse Maijala

P-2013 300m: 1) Kaapo Valtonen 1.48,4, 2) Tarmo Sinikallas 1.59,2

P-2011 500m: 1) Frans Nurmela 2.17,1

P-2010 500m: 1) Elias Pihlainen 2.13,8, 2) Simo Palonen 2.34,3

3.osakilpailu juostaan to 24.5 klo 18.00 Teilinummen pururadalla

 

 

Maastojuoksut 10.5.2018

Lapin Salaman kevään avoimien maastojuoksujen ensimmäinen kisa juostiin Teilinummen pururadalla to 10.5.2018.
Osanottajia oli 27
Tulokset

T-2016 75m 1) Vilja Ränkman, 2) Iris Tuominen

T-2014 300m: 1) Armi Tuominen, 2) Nella Suonpää

T-2013 300m: 1) Emilia Lehtinen 1.40,5

T-2012 500m: 1) Minttu Hellstén 2.15,1, 2) Amanda Taipalus 2.33,3, 3) Kerttu Aaltonen 2.40,6

T-2011 500m: 1) Amanda Lehtinen 2.35,8

T-2008 1,2 km: 1) Venla Saarela 5.51,7, 2) Sara Nurmela 6.41,3, 3) Emmi Naperoinen 7.16,6, 4) Emilia Taipalus 7.42,5

T-2007 1,2 km: 1) Lotta Lehtola 5.47,8

T-2006 1,2 km: 1) Roosa Tuominen 5.34,1

T-2004 1,2 km: 1) Aino Saarela 5.19,5

P-2016 75 m: 1) Jasse Maijala

P-2015 75 m: 1) Viljami Vesala, 2) Leevi Vuoristo

P-2014 300m: 1) Roope Arousva, 2) Juuse Maijala

P-2013 300m: 1) Eero Tuominen 1.38,6

P-2012 500m: 1) Eetu Tuominen 3.32,5

P-2011 500m: 1) Frans Nurmela 2.28,6

P-2010 500m: 1) Topias Seikkula 2.14,1

P-2007 1,2 km: 1) Iiro Tuominen 6.09,0, 2) Onni Tuominen 6.52,2

2. osakilpailu juostaan to 17.5 klo 18.00 Teilinummen pururadalla