Ilmoittaudu Lapin Salaman kannustajaksi

Oletko  jo vuoden 2017 osalta mukana Osuuskauppa Keulan kannustajatoiminnassa. Liity mukaan kannustajaksi, tuet samalla Salaman nuorisotoimintaa. Liittymisohjeet:Kirjaudu omalle S-kanavalle ja klikkaa Minun tietoni-valikosta>omat tiedot>vaíkuta ja osallistu. Sen jälkeen valitse vuoden 2017 kannustuskohteesi ja ilmoittaudu oman seurasi Lapin Salaman kannustajaksi . Kannustajaksi ilmoittautuminen tulee uusia vuosittain.

Viikkokilpailut 22.6.2017

T-2014 60m: 1) Tuuli Helin, 2) Nella Suonpää, 3) Armi Tuominen, pallo: 1) Tuuli Helin, 2) Armi Tuominen, 3) Nella Suonpää

T-2013 60m: 1) Maisa Mäkilä, 2) Emilia Lehtinen, 3) Edith Reunanen, pallo: 1) Maisa Mäkilä, 2) Emilia Lehtinen

T-2012 60m: 1) Hilla Lappalainen 13,1, 2) Minttu Hellstén 14,8, 3) Kerttu Aaltonen 16,7, 4) Iida Hakala 17,5, pallo: 1) Hilla Lappalainen, 470, 2) Minttu Hellsten 418, 3) Iida Hakala 408, 4) Kerttu Aaltonen 333

T-2011 100m: 1) Sofia Hentonen 22,4, 2) Amanda Lehtinen 24,9, pallo: 1) Amanda Lehtinen 884, 2) Sofia Hentonen 511

T-2010 100m: 1) Neea Suonpää 22,1, 2) Tilda Reunanen 24,6, pallo: 1) Tilda Reunanen 837, 2) Neea Suonpää 757

T-2008 300m: 1) Olivia Hakala 1.12,8, 2) Sara Nurmela 1.15,8, kuula: 1) Olivia Hakala 349, 2) Sara Nurmela 279

T-2006 300m: 1) Senni Laaksonen 58,9, 2) Meea Maijala 1.04,3, 3) Roosa Tuominen 1.05,5, kuula: 1) Irene Jussila 567, 2) Alina Hakala 513, 3) Roosa Tuominen 504, 4) Meea Maijala 425

T-2005 300m: 1) Iida Laaksonen 54,7, 2) Sanja Maijala 56,1, kuula: 1) Sanja Maijala 654, 2) Lotta Järvinen 627

T-2003 300m: 1) Amanda Mäkinen 53,9, kuula: 1) Amanda Mäkinen 657

P-2015 60m: 1) Viljami Vesala, 2)Santtu Hentonen, pallo: 1) Viljami Vesala, 2) Santtu Hentonen

P-2014 60m: 1) Roope Arousva, 2) Juuse Maijala, pallo: 1) Roope Arousva, 2) Juuse Maijala

P-2013 60m: 1) Eero Tuominen, 2) Aleksi Männistö, pallo: 1) Eero Tuominen, 2) Aleksi Männistö

P-2012 60m: 1) Oliver Maijala 13,4, 2)Lenni Suonpää 13,8, 3) Verneri Pihlajamäki 16,4, 4) Eetu Tuominen 18,2  , pallo; 1) Verneri Pihlajamäki 743, 2) Lenni Suonpää 726, 3) Oliver Maijala 662, 4) Oliver Järvinen 650 5) Eetu Tuominen 459

P-2011 100m: 1) Frans Nurmela 20,8, 2) Aaron Mikkola 22,2, 3) Eemeli Männistö 23,0, 4) Lenni Mäkilä 26,7, pallo: 1) Lenni Mäkilä 891, 2) Frans Nurmela 828, 3) Aaron Mikkola 543, 4) Eemeli Männistö 539

P-2010 100m: 1) Topias Seikkula 21,3, 2) Simo Palonen 21,6, 3) Akseli Helin 21,9, 4) Peetu Korhonen 22,1, pallo: 1) Akseli Helin 12,79, 2) Topias Seikkula 997, 3) Peetu Korhonen 759, 4) Simo Palonen 579

P-2007 300m: 1) Toivo Seikkula 1.09,0, 2) Iiro Tuominen 1.09,8, 3) Onni Tuominen 1.10,5, kuula: 1) Toivo Seikkula 650, 2) Iiro Tuominen 456, 3) Onni Tuominen 405

Urheilukentän viikkokilpailut jatkuvat to 6.7. klo 18.

 

Viikkokilpailut 15.6.2017

T-2014 60m: 1) Nella Suonpää, 2) Armi Tuominen, pallo: 1) Armi Tuominen, 2) Nella Suonpää

T-2013 60m: 1) Maisa Mäkilä, 2) Mila Saarinen, 3) Emilia Lehtinen, pallo: 1) Maisa Mäkilä, 2) Emilia Lehtinen, 3) Mila Saarinen

T-2012 60m: 1) Hilla Lappalainen 13,0, 2) Minttu Hellstén 13,2, 3) Ronja Matikka 15,4, 4) Julia Lehtimäki 15,8, 5) Kerttu Aaltonen 16,8, pallo: 1) Ronja Matikka 770, 2) Hilla Lappalainen, 502, 3) Kerttu Aaltonen 469, 4) Minttu Hellsten 468, 5) Julia Lehtimäki 402,

T-2011 300m: 1) Sofia Hentonen 1.29,0, 2) Amanda Lehtinen 1.31,1, pallo: 1) Amanda Lehtinen 891, 2) Sofia Hentonen 428

T-2010 300m: 1) Neea Suonpää 1.17,7, 2) Matilda Pinola 1.24,8, pallo: 1) Neea Suonpää 856, 2) Matilda Pinola 497

T-2007 600m: 1) Anni Mattila 2.47,9, keihäs: 1) Anni Mattila 605

T-2006 1000m: 1) Senni Laaksonen 4.26,5, keihäs: 1) Meea Maijala 10,58

T-2005 1000m: 1) Iida Laaksonen 4.26,9, 2) Sanja Maijala 4.28,1, keihäs: 1) Sanja Maijala 15,63

P-2015 60m: 1) Santtu Hentonen, pallo: 1) Viljami Vesala, 2) Santtu Hentonen

P-2014 60m: 1) Juuse Maijala, 2) Roope Arousva, pallo: 1) Juuse Maijala, 2) Roope Arousva

P-2013 60m: 1) Eero Tuominen, 2) Aleksi Männistö, pallo: 1) Eero Tuominen, 2) Aleksi Männistö

P-2012 60m: 1) Lenni Suonpää 14,1, 2) Oliver Maijala 14,3, 3) Verneri Pihlajamäki 17,7, 4) Eetu Tuominen 45,5  , pallo; 1) Lenni Suonpää 720, 2) Verneri Pihlajamäki 673, 3) Oliver Maijala 643, 4) Oliver Järvinen 516 5) Eetu Tuominen 355

P-2011 300m: 1) Frans Nurmela 1.21,3, 2) Eemeli Männistö 1.36,4, 3) Niilo Saarinen 1.51,7,  pallo: 1) Frans Nurmela 865, 2) Niilo Saarinen 422, 3) Eemeli Männistö 377

P-2010 300m: 1) Eino Mattila 1.09,3, 2 Topias Seikkula 1.19,2, 3) Simo Palonen 1.29,4, pallo: 1) Topias Seikkula 970, 2) Eino Mattila 895, 3) Simo Palonen 554

P-2008 600m: 1) Leevi Järvinen 2.45,2, pallo: 1) Leevi Järvinen 19,95

P-2007 600m: 1) Niilo Lätti 2.38,2, 2) Iiro Tuominen 2.41,8, 3)Toivo Seikkula 2.42,9, 4) Onni Tuominen 2.43,5, keihäs: 1) Toivo Seikkula 14,80, 2) Iiro Tuominen 13.90, 3) Niilo Lätti 11,44, 4) Onni Tuominen 9,50

Urheilukentän viikkokilpailut jatkuvat to 22.6. klo 18.

 

Narvi-triathlon

KESÄINEN ELÄMYS: NARVI- TRIATHLON PE 18.8. 2017

Kisailukeskus Lapin Narvijärven rantasaunalla Ruonantie 319 klo 18

Sarjat ja matkat 

Kuntotriatlon                                                            Kilpatriathlon
– Miehet                                                                          Miehet
– Naiset                                                                           Naiset
– uinti 200 m                                                                 Uinti 600 m
– pyöräily 11 km                                                          Pyöräily 33 km
– kävely/hölkkä 3 km                                                Juoksu 9 km

Lähtö tapahtuu kello 18. Uintiosuus suoritetaan 200 metrin kolmioradalla vastapäivään kiertäen. Pyöräilyreitti on 11 kilometriä vaihtelevaa kestopäällystettä osin edestakaisella reitillä pohjoiseen (Ruonantie-Hinnerjoentie-Ruonantie). Juoksuosuudella juostaan 1,5 km asfalttitietä Ruonantietä etelään, jossa käännös takaisin.  Huoltopiste on maalialueella. Nopeimmille kunniapalkinnot ja lisäksi arvontapalkintoja.

Osallistujille rantasauna käytössä.

Osanottomaksu ennakkoon 18€(JK-kortti 15€). Ilmoittautuminen ennakkoon 15.8. mennessä Juoksija-lehden juoksukalenterin nettisivuston kautta tai kimmo.kouru@gmail.com . Paikan päällä alk. klo 16.30 20€  Tied. p. 040-1809785 tai 0400-712613

Kilpailun nettisivut lapinsalama.fi

 

Maastojuoksut 11.5.2017

T-2014 150m: 1) Nella Suonpää

T-2013 150m: 1) Sofia Pihlainen, 2) Maisa Mäkilä

T-2012 300m: 1) Minttu Hellstén 1.23,0, Amanda Taipalus 1.29,8, 3) Kerttu Aaltonen 1.53,9

T-2011 500m: 1) Sofia Hentonen 2.58,6 2) Silja Seikkula 3.32,9

T-2010 500m: 1) Sofia Anttila 2.32,9, 2) Elsa Lähdemäki 3.24,5

T-2009 800m: 1) Veera Seikkula 4.10,5, 2) Ester Lähdemäki 5.00,5

T-2008 800m: 1) Venla Saarela 3.34,8, 2) Sanni Kettunen 4.26,6, 3) Emilia Taipalus 4.38,3

T-2006 1,2 km: 1) Roosa Tuominen 5.52,9, 2) Vilma Seikkula 6.38,5

T-2004 1,2 km: 1) Aino Saarela 5.09,2

P-2014 150m: 1) Juuse Maijala, 2) Lenni Peltola

P-2013 300m: 1) Kaapo Valtonen , 2) Aamos Lähdemäki

P-2012 300m: 1) Oliver Järvinen 1.37,6, 2) Olli Seikkula 1.42,9, 3) Iisak Lähdemäki 2.18,5

P-2011 500m: 1) Vilho Koskinen 2.48,0, 2) Aaron Mikkola 2.59,1, 3) Aleksi Saarela 3.02,9, 4) Lenni Mäkilä 3.17,8

P-2010 500m: 1) Elias Pihlainen 2.22,1, 2) Topias Seikkula 2.32,6

P-2009 800m: 1) Väinö Lanki 4.05,2, 2) Martti Vahteristo 4.36,1

P-2007 1,2 km: 1) August Kettunen 5.23,7, 2) Oskari Nurmi 5.45,1, 3) Aaron Lähdemäki 5.52,5, 4) Toivo Seikkula 7.35,1

3.osakilpailu juostaan to 18.5 klo 18.30 Teilinummen pururadalla

 

 

Perinteinen liikuntaleiri

Salaman perinteinen liikuntaleiri 2004-2009 syntyneille tytöille ja pojille järjestetään entisellä Kodiksamin koululla ja sen lähiympäristössä 28.6.- 30.6.2017  Leirin hinta 60 €, sisaralennus 5 €. Hinta sisältää ohjauksen ja ruokailun lisäksi mm. leiripaidan ja vakuutuksen. Leirillä on telttamajoitus, järjestäjien puolesta ei telttoja ole.

Lisäksi järjestämme minileirin 2010-2011 syntyneille tytöille ja pojille ke 28.6. klo 11-17. Minileirin hinta on 15 €. Hinta sisältää mm. lounaan. välipalan, ohjauksen ja vakuutuksen.

Ilmoittautumiset molempien leirien osalta erityisruokavalioineen ja paidan kokoineen Seppo Ala-Siurulle viim. 31.5. joko puh. 044-5240235 tai seppo.ala-siuru@dnainternet.net.

Tarvitsemme leirille lasten omaisista keittiöhenkilökuntaa ja yövalvojia. Näistä myös ilmoittautumiset Seppo A-S:lle

Lisätietoja leiristä saa Annika Hakalalta , p. 0407612191 tai annikahak@gmail.com.

fredman-1line-textlogo-brandmark

ESKIMO-logo+liikemerkki-1-rivi-RGB-black

Työntekijämme ovat saaneet ehdottaa Lapin alueelta sellaisia sponsorointikohteita, jotka tukevat Fredman Operations Oy:n arvoja. Näistä kohteista valittiin loppuäänestyksellä kolme eniten ääniä saanutta.

Lapin Salama valikoitui yhdeksi vuoden 2017 sponsorointikohteista, Fredman Operations Oy tukee Lapin Salaman nuorisotoimintaa.

Kiitämme suuresti ja vilpittömästi Fredman Operations Oy:tä tuesta.