Narvi triathlon 2018

Miika Lahtela kestävin Narvi-triathlonissa

Viikon takainen triathlonin pitkän matkan M40-sarjan hopeaan päätynyt SM-kisa ei Miika Lahtelan kintereissä tuntunut, kun hän suoriutui Narvi-triathlonin pidemmän matkan voittajaksi. Hyvän vastuksen hänelle tarjosi edellisvuoden voittaja Ilkka Varis, mutta uinnissa Lahtela sai niin pitkän etumatkan, että se riitti maaliin asti.

Naisten pitkän matkan voitti Aliisa Uotila debyyttitriathlonissaan. Lyhyemmillä matkoilla ylivoimaisiksi voittajiksi kirmasivat Laura Sinikallas ja Aarne Hakanen.

Osanottajia helteisessä säässä kisailtu Narvi-triathlon keräsi tänä vuonna mukavat 48 kuntoilijaa.

Tulokset Narvi-triathlon Rauma 17.8. 2018

naiset lyhyt (200m, 11 km, 3 km): 1. Laura Sinikallas  kokonaisaika 44.50 ,uinti 6.57 , 2. Leena Kivi 45.36, 7.13, 3. Mari Seppä 46.43, 6.47, 4. Sirkku Sahlberg 50.58 , 6.30, 5. Pauliina Nordberg 52.21, 6.26, Sari Koskinen 53.19, 8.42, 7. Annukka Laitonen 53.52, 6.40, 8. Linda Rinne 54.08, 9.32, 9. Heli Haukioja 54.16, 7.59, 10. Jenni Rainio 55.39, 8.15, 11. Teija Salminen 56.28, 9.03, 12. Jenna Levo 56.33, 9.39, 13. Laura Yli-Pietilä 57.51, 8.32, 14. Pirkko Kalliala 58.18, 9.58, 15. Annika Lind 58.46, 8.17, 16. Johanna Hansen 60.42, 9.49, 17. Hanna Järvinen 60.50, 8.21, 18. Suvi Elo 61.05, 9.42, 19. Outi Heinonen 61.36, 10.22 ja Anni Asikainen 61.36, 10.29,  21. Minna Suominen 66.59, 10.03, 22. Tuija Rantanen 82.14, 12.49

naiset 2 x lyhyt: Anna-Kaisa Arvo ja Riina Juntti 1.52.57, 16.38

miehet lyhyt: 1. Aarne Hakanen 39.18, 4.29, 2. Matti Salminen 44.41, 6.45, 3. Pekka Pihlanko 49.53, 9.50, 4. Mika Lehtinen 50.47, 8.25, 5. Joonas Levo 50.48, 7.46, 6. Mika Heijari 53.23, 9.59, 7. Sasko Vylysh 53.26, 8.28, 8. Juha Tuominen 54.17, 8.07, 9. Kimmo Hilden 54.34, 7.42, 10. Juha-Pekka Hyvärinen 56.23, 9.37, 11. Benot Renault 57.15, 9.10, 12. Vili Peippo ja Joni Salmela 57.42, 9.53, 14. Rami Haaponiemi 60.02, 10.37, 15. Esa Elo 61.00, 9.22, 16. Jere Lehti 63.47, 9.02

naiset pitkä: (600m, 33 km, 9 km): 1. Aliisa Uotila kokonaisaika 2.18.17, uinti 18.43, pyöräily 1.04.39, juoksu 44.55, 2. Nina Jussinoja 2.27.52, (17.39, 1.19.03, 41.10).

miehet pitkä: 1. Miika Lahtela 1.49.03, (13.32, 58.10, 37.16), 2. Ilkka Varis 1.51.15, (16.21, 56.37, 38.17), 3. Marko Alin 1.54.42 (13.45, 61.15, 39.42), 4. Juha Mäkitalo 2.00.13 (13.16, 64.53, 42.04), 5. Petri Sulo 2.09.07 (14.01, 67.33, 48.33), 6. Raine Tienhaara 2.21.40 (16.46, 71.16, 63.38)

 

 

 

LÖYLYHÖLKKÄ 2018

39. Löylyhölkkä juostiin sateisessa säässä ja ukkosen säestämänä Lapin Löylypäivien yhteydessä la 4.8.2018

Osanottajia oli 90, jossa oli vähennystä viimevuotiseen 16 hölkkääjää. Hölkän nopein oli Kalevan Rastin Roope Koskinen ajalla 26,32 jääden omissa nimissään olevasta reittiennätyksestä 17 sekuntia.. Hölkkäreitin pituus oli kaikissa sarjoissa 8 km.

Tulokset:

M: 1) Roope Koskinen Kalevan Rasti 26,32, 2) Juuso Kivilähde Pori 29,32, 3) Janne Ala-Äijälä Turku 29,35, 4) Mikko Puolitaival Rauman Palomiesurheilijat 33,04, 5) Mika Niemensivu RaLu 33,40, 6) Marko Alin Säkylä 38,57, 7) Timo Peltomäki Eura 36,06, 8) Joonas Levo Rauma 49,14

M-40:1) Mika Leino KoRy 31,58, 2) Juha Souko APK Maratoonarit 32,43, 3) Mika Jalo Rauma 34,45, 4) Markku Männistö APK Maratoonarit 36,28, 5) Mika Hämäläinen Säkylä 36,57

M-50: 1) Jouko Mahlamäki LaLu 28,44 2) Vesa Lensu Pakilan Visa 32,57, 3) Jukka Färm PoKu 34,07 4) Jussi Alanko Rauma 39,47, 5) Ville Kauppi Hinnerjoki 40,03

M-60:1) Pasi Malinen Eura 36,47, 2) Arto Elonen LapSa 387,19, 3) Arto Alaspää Häjyt Seinäjoki 38,18, 4) Erkki Sundelin PUV 40,45, 5) Harri Jokinen RKV 44,49

Naiset: 1) Anna Selivaara Ahlainen 33,27, 2) Iida-Maria Väinölä Eura 34,25, 3) Leena Kivi NaVi 37,37, 4) Kati Haromo Team Raju 40,59, 5) Eeva Suvikas-Peltonen Pori 41,02

N-50: 1) Merja Valtanen Hinnerjoki 37,53 2) Päivi Mäkelä Huittinern 38,32, 3) Anne Saari Hinnerjoki 40,00, 4) Tuula Kykylä VampU 50,31

Hölkkäsarja: 1) Miika Tuominen LapSa 34,27, 2) Jarkko Leminen Rauma 34,35, 3) Jani Peltonen Pori 36,19, 4) Tapio Nieminen Mynämäki 38,53, 5) Petri Haromo TeamRaju 39,29, 6) Jan Varjo Eurajoki 39,33, 7) Heikki Likki Rauma 39,35, 8) Eveliina Junnila Rauma 39,45, 9) Rami Salminen TeamRaju 39,51, 10) Ilkka Valtonen Eura 40,31. 11) Juho Tammi Helsinki 41,00 12) Meri Nieminen Mynämäki 41,13, 13) Jarmo Leino Rauma 43,07, 14) Mika Heikkilä Säkylä 43,37, 15) Jesse Leino Rauma 43,50, 16) Antero Arvela HiY 44,33, 17) Jorma Tiiri Loimaa 44,39, 18) Miia Hellsten LapSa 44,48, 19) Emmi Peltomaa Rauma 45,01, 20) Riina Taavitsainen Rauma 45,02, 21) Juha Tuominen Lappi 46,14, 22) Antero Salo LapSa 47,07, 23) Axel Koivisto Raadelman Hurjat 47,56, 24) Saara Tuominen Lieto 47,58, 25) Mikael Kallio Lavajärven Olutseura 48,49, 26) Tapio Karttunen Huittinen 48,50, 27) Eeva-Liisa Rantakokko TeamKinno 48,54, 28) Katriina Mannonen TeamKinno 48,58, 29) Sanna Niemensivu Sähkötossut 49,03, 30) Roni Niemensivu RaLu 49,04, 31) Anna-Liisa Mannonen TeamKinno 49,08, 32) Esa Elo Turku 49,27, 33) Suvi Elo 49,28, 34) Satu Karonen Lappi 49,33, 35) Minna Koivisto Raadelman Hurjat 50,25, 36) Pekka Jalonen Harjavalta 52,16, 37) Mats Wikström TeamKinno 52,38, 38) Keijo Parjanen Rauma 53,50

Lisäksi ilman ajanottoa juoksi 20 juoksijaa.

Mestaruuskisat (3-ottelu) 2.8.2018

Mestaruuskilpailujen tulokset.

3v ja nuoremmilta ottelusijoitukset laskettu lajisijoitusten perusteella. Vanhemmilla tulospalveluohjelma laskenut pisteet tulosten perusteella. Huomioi esim. 4v kohdalla, että tietty tulosraja pitää ylittyä että saa lajipisteitä. Juoksuaikojen perässä oleva ”h” tarkoittaa käsiaikaa.

Tulospalvelun tulokset löytyvät myös http://live.tuloslista.com/2981

P1 3-ottelu 40m 
Loppukilpailu
1) Hugo Helin                                                   50,3h

P1 3-ottelu Pituus 
Loppukilpailu
1) Hugo Helin                                                    0.13

P1 3-ottelu Pallonheitto 
Loppukilpailu
1) Hugo Helin                                                    0.41

P2 3-ottelu 40m 
Loppukilpailu
1) Jasse Maijala                                                19,0h

P2 3-ottelu Pituus 
Loppukilpailu
1) Jasse Maijala                                                 0.17

P2 3-ottelu Pallonheitto 
Loppukilpailu
1) Jasse Maijala                                                 0.65

T2 3-ottelu 40m 
Loppukilpailu
1) Vilja Ränkman                                                17,2h
2) Iiris Tuominen                                               23.5h

T2 3-ottelu Pituus 
Loppukilpailu
1) Vilja Ränkman                                                 0.24
2) Iiris Tuominen                                                0.18

T2 3-ottelu Pallonheitto 
Loppukilpailu
1) Vilja Ränkman                                                 2.00
2) Iiris Tuominen                                                1.25

T2 3-ottelu
Loppukilpailu
1) Vilja Ränkman
2) Iiris Tuominen
P3 3-ottelu 40m 
Loppukilpailu
1) Santtu Hentonen                                              13,1h
2) Viljami Vesala                                               13.3h
3) Unto Pinola                                                  13.8h
4) Kaspar Aalto                                                 14.4h

T3 3-ottelu 40m 
Loppukilpailu
1) Aada Paavola                                                 16,0h
2) Senja Pihlainen                                              20.7h

P3 3-ottelu Pituus 
Loppukilpailu
1) Kaspar Aalto                                                  0.90
2) Unto Pinola                                                   0.57
3) Viljami Vesala                                                0.33
4) Santtu Hentonen                                               0.20

T3 3-ottelu Pituus 
Loppukilpailu
1) Senja Pihlainen                                               0.48
2) Aada Paavola                                                  0.21

P3 3-ottelu Pallonheitto 
Loppukilpailu
1) Kaspar Aalto                                                  3.36
2) Viljami Vesala                                                2.92
3) Unto Pinola                                                   2.81
4) Santtu Hentonen                                               2.39

T3 3-ottelu Pallonheitto 
Loppukilpailu
1) Aada Paavola                                                  2.33
2) Senja Pihlainen                                               2.04

P3 3-ottelu
Loppukilpailu
1) Kaspar Aalto
2) Viljami Vesala
3) Unto Pinola
4) Santtu Hentonen

T3 3-ottelu
Loppukilpailu
1) Aada Paavola
2) Senja Pihlainen


T4 3-ottelu  40m
Loppukilpailu
1)   Linnea Pihlajamäki                                         11,3h             
2)   Tuuli Helin                                                12,6h             
3)   Nella Suonpää                                              14,2h             
4)   Armi Tuominen                                              15,1h             


P4 3-ottelu  40m
Loppukilpailu
1)   Roope Arousva                                              10,9h             
2)   Juuse Maijala                                              12,2h             
3)   Matias Kylänpää                                            12,4h             


T4 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Tuuli Helin                                                1,42              
     1,04   1,36   1,42   
                          

2)   Nella Suonpää                                              1,22              
     1,21   1,22   x      
                          

3)   Linnea Pihlajamäki                                         1,11              
     1,11   0,95   x      
                          

4)   Armi Tuominen                                              1,03              
     x      1,03   x      
                          



P4 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Roope Arousva                                              1,27              
     1,27   0,89   x      
                          

2)   Juuse Maijala                                              1,24              
     1,22   1,24   1,19   
                          

3)   Matias Kylänpää                                            1,10              
     1,10   1,09   0,86   
                          



T4 3-ottelu  Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Tuuli Helin                                                5,30              
     5,30   

2)   Linnea Pihlajamäki                                         4,26              
     4,26   

3)   Nella Suonpää                                              3,38              
     3,38   

4)   Armi Tuominen                                              2,77              
     2,77   



P4 3-ottelu  Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Matias Kylänpää                                            4,61              
     4,61   

2)   Roope Arousva                                              3,88              
     3,88   

3)   Juuse Maijala                                              3,40              
     3,40   



T4 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Tuuli Helin                                                                
2)   Linnea Pihlajamäki                                                         
3)   Nella Suonpää                                                               
4)   Armi Tuominen                                                               


P4 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Roope Arousva                                                              
2)   Juuse Maijala                                                               
3)   Matias Kylänpää                                                            


T5 3-ottelu  40m
Loppukilpailu
1)   Sofia Pihlainen                                            9,5h              
2)   Emilia Lehtinen                                            10,4h             


P5 3-ottelu  40m
Loppukilpailu
1)   Eero Tuominen                                              9,5h              
2)   Miklas Aalto                                               11,0h             


T5 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Sofia Pihlainen                                            1,93              
     x      1,84   1,93   
                          

2)   Emilia Lehtinen                                            1,64              
     1,64   1,63   1,41   
                          



P5 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Eero Tuominen                                              1,65              
     1,65   1,45   1,56   
                          

2)   Miklas Aalto                                               1,42              
     1,35   1,42   1,03   
                          



T5 3-ottelu  Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Emilia Lehtinen                                            5,72              
     5,72   

2)   Sofia Pihlainen                                            4,70              
     4,70   



P5 3-ottelu  Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Eero Tuominen                                              3,73              
     3,73   

2)   Miklas Aalto                                               3,32              
     3,32   



T5 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Sofia Pihlainen                                            72                
2)   Emilia Lehtinen                                            44                


P5 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Eero Tuominen                                              55                
2)   Miklas Aalto                                               22                


T6 3-ottelu  40m
Loppukilpailu
1)   Minttu Hellsten                                            8,1h              
2)   Kerttu Aaltonen                                            10,1h             


P6 3-ottelu  40m
Loppukilpailu
1)   Verneri Pihlajamäki                                        9,7h              


T6 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Minttu Hellsten                                            2,36              
     2,32   2,34   2,36   
                          

2)   Kerttu Aaltonen                                            1,59              
     1,50   1,59   1,56   
                          



P6 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Verneri Pihlajamäki                                        1,54              
     1,54   1,32   1,22   
                          



T6 3-ottelu  Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Minttu Hellsten                                            10,28             
     10,28  

2)   Kerttu Aaltonen                                            5,45              
     5,45   



P6 3-ottelu  Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Verneri Pihlajamäki                                        10,44             
     10,44  



T6 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Minttu Hellsten                                            184               
2)   Kerttu Aaltonen                                            45                


P6 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Verneri Pihlajamäki                                        76                


T7 3-ottelu  40m
Loppukilpailu
1)   Amanda Lehtinen                                            7,9h              
2)   Sofia Hentonen                                             8,4h              
3)   Emilia Kylänpää                                            10,0h             


P7 3-ottelu  40m
Loppukilpailu
1)   Frans Nurmela                                              8,0h              


T7 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Amanda Lehtinen                                            2,29              
     2,24   2,29   2,24   
                          

2)   Sofia Hentonen                                             2,16              
     2,16   1,95   1,84   
                          

3)   Emilia Kylänpää                                            1,68              
     1,68   1,57   1,23   
                          



P7 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Frans Nurmela                                              2,55              
     2,36   2,55   2,25   
                          



T7 3-ottelu  Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Amanda Lehtinen                                            11,20             
     11,20  

2)   Sofia Hentonen                                             6,12              
     6,12   

3)   Emilia Kylänpää                                            5,40              
     5,40   



P7 3-ottelu  Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Frans Nurmela                                              15,06             
     15,06  



T7 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Amanda Lehtinen                                            197               
2)   Sofia Hentonen                                             131               
3)   Emilia Kylänpää                                            51                


P7 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Frans Nurmela                                              236               


T8 3-ottelu  40m
Loppukilpailu
1)   Matilda Pinola                                             9,2h              


P8 3-ottelu  40m
Loppukilpailu
1)   Eino Mattila                                               7,3h              
2)   Elias Pihlainen                                            7,6h              
3)   Akseli Helin                                               7,9h              
     Topias Seikkula                                            DNS               


T8 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Matilda Pinola                                             1,96              
     1,96   1,12   1,79   
                          



P8 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Eino Mattila                                               2,85              
     2,58   2,60   2,85   
                          

2)   Elias Pihlainen                                            2,81              
     2,64   2,81   2,59   
                          

3)   Akseli Helin                                               2,62              
     2,27   2,25   2,62   
                          

4)   Topias Seikkula                                            2,48              
     2,39   2,48   2,47   
                          



T8 3-ottelu  Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Matilda Pinola                                             9,66              
     9,66   



P8 3-ottelu  Pallonheitto
Loppukilpailu
1)   Akseli Helin                                               18,23             
     18,23  

2)   Elias Pihlainen                                            17,32             
     17,32  

3)   Topias Seikkula                                            16,93             
     16,93  

4)   Eino Mattila                                               11,88             
     11,88  



T8 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Matilda Pinola                                             106               


P8 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Elias Pihlainen                                            308               
2)   Eino Mattila                                               307               
3)   Akseli Helin                                               272               
4)   Topias Seikkula                                            148               


P9 3-ottelu  60m
Loppukilpailu
1)   Niklas Lehtinen                                            10,3h             


P9 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Niklas Lehtinen                                            3,55              
     3,35   3,55   3,42   
                          



P9 3-ottelu  Kuula
Loppukilpailu
1)   Niklas Lehtinen                                            6,40              
     6,40   x      x      



P9 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Niklas Lehtinen                                            644               


T10 3-ottelu  60m
Loppukilpailu
1)   Sara Nurmela                                               11,8h             


P10 3-ottelu  60m
Loppukilpailu
1)   Martti Salonen                                             10,9h             
2)   Johannes Pertola                                           11,0h             


T10 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Sara Nurmela                                               2,42              
     2,42   2,40   2,39   
                          



P10 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Johannes Pertola                                           2,94              
     2,86   2,33   2,94   
                          

2)   Martti Salonen                                             2,79              
     2,70   2,66   2,79   
                          



T10 3-ottelu  Kuula
Loppukilpailu
1)   Sara Nurmela                                               4,37              
     4,30   4,37   4,04   



P10 3-ottelu  Kuula
Loppukilpailu
1)   Martti Salonen                                             4,94              
     4,34   4,06   4,94   

2)   Johannes Pertola                                           4,64              
     4,64   x      4,22   



T10 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Sara Nurmela                                               326               


P10 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Martti Salonen                                             432               
2)   Johannes Pertola                                           427               


T11 3-ottelu  60m
Loppukilpailu
1)   Anni Mattila                                               11,1h             


P11 3-ottelu  60m
Loppukilpailu
1)   Luukas Lehtinen                                            9,0h              
2)   Aleksi Ahlfors                                             9,5h              
3)   Kaarlo Salonen                                             9,9h              
     Niilo Lätti                                                DNS               
     Toivo Seikkula                                             DNS               


T11 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Anni Mattila                                               2,76              
     2,07   2,61   2,76   
                          



P11 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Luukas Lehtinen                                            4,69              
     4,46   4,63   4,69   
                          

2)   Aleksi Ahlfors                                             4,06              
     4,06   3,56   3,84   
                          

3)   Kaarlo Salonen                                             3,38              
     3,38   3,32   3,14   
                          

4)   Niilo Lätti                                                3,35              
     3,30   3,11   3,35   
                          

5)   Toivo Seikkula                                             3,09              
     3,09   2,92   2,88   
                          



T11 3-ottelu  Kuula
Loppukilpailu
1)   Anni Mattila                                               4,59              
     3,72   4,59   4,49   



P11 3-ottelu  Kuula
Loppukilpailu
1)   Luukas Lehtinen                                            8,91              
     8,91   8,36   8,42   

2)   Toivo Seikkula                                             7,70              
     7,58   7,57   7,70   

3)   Aleksi Ahlfors                                             6,36              
     6,36   6,15   6,30   

4)   Kaarlo Salonen                                             5,96              
     5,96   5,61   5,55   

5)   Niilo Lätti                                                5,53              
     x      x      5,53   



T11 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Anni Mattila                                               400               


P11 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Luukas Lehtinen                                            1149              
2)   Aleksi Ahlfors                                             807               
3)   Kaarlo Salonen                                             634               
4)   Toivo Seikkula                                             480               
5)   Niilo Lätti                                                396               


P13 3-ottelu  100m
Loppukilpailu
     Aaro Lätti                                                 DNS               


P13 3-ottelu  Pituus
Loppukilpailu
1)   Aaro Lätti                                                 2,86              
     2,86   2,74   2,71   
                          



P13 3-ottelu  Kuula
Loppukilpailu
1)   Aaro Lätti                                                 6,84              
     6,69   6,84   6,75   



P13 3-ottelu
Loppukilpailu
1)   Aaro Lätti                                                 407

 

Viikkokisat 19.7.2018

Viikkokisojen tulokset 19.7.

Tuttuun tapaan tulokset 4v ja vanhempien osalta myös tulospalvelussa http://live.tuloslista.com/2978

Juoksuaikojen perässä oleva h merkintä tarkoittaa käsiaikaa, johtuu tulospalveluohjelmasta.

P2 40m 1) Jasse Maijala 24,4h.

P2 Pituus 1) Jasse Maijala 0,17.

T2 40m 1) Iiris Tuominen 23,1h.

T2 Pituus 1) Iiris Tuominen 0,22.

P3 40m 1) Santtu Hentonen 14,3h, 2) Leevi Vuoristo 16,1h.

P3 Pituus 1) Leevi Vuoristo 0,57, 2) Santtu Hentonen 0,23.

T3 40m 1) Aada Paavola 16,7h, 2) Senja Pihlainen 19,3h.

T3 Pituus 1) Senja Pihlainen 0,42 2) Aada Paavola 0,41.

T4 40m 1) Linnea Pihlajamäki 11,2h, 2) Nella Suonpää 12,0h, 3) Armi Tuominen 12,1h.

T4 Pituus 1) Armi Tuominen 1,36, 2) Nella Suonpää 1,33, 3) Linnea Pihlajamäki 1,10.

P4 40m 1) Roope Arousva 11,9h, 2) Matias Kylänpää 12,4h.

P4 Pituus 1) Matias Kylänpää 1,14, 2) Juuse Maijala 1,05, 3) Roope Arousva 0,82.

T5 40m 1) Sofia Pihlainen 9,3h, 2) Emilia Lehtinen 10,5h.

T5 Pituus 1) Sofia Pihlainen 1,79, 2) Emilia Lehtinen 1,62.

P5 40m 1) Eero Tuominen 10,7h.

P5 Pituus 1) Eero Tuominen 1,63.

T6 40m 1) Hilla Lappalainen 8,6h, 2) Kerttu Aaltonen 10,0h.

T6 Pituus 1) Hilla Lappalainen 2,30, 2) Kerttu Aaltonen 1,65.

P6 40m 1) Verneri Pihlajamäki 10,1h.

P6 Pituus 1) Verneri Pihlajamäki 1,48.

T7 40m 1) Amanda Lehtinen 8,1h, 2) Sofia Hentonen 8,3h, 3) Emilia Kylänpää 9,8h.

T7 Pituus 1) Amanda Lehtinen 2,46, 2) Sofia Hentonen 2,03, 3) Emilia Kylänpää 1,92.

P7 40m 1) Frans Nurmela 9,0h.

P7 Pituus 1) Frans Nurmela 2,19.

P8 40m 1) Eino Mattila 7,3h, 2) Elias Pihlainen 7,8h, 3) Simo Palonen 8,1h, 3) Topias Seikkula 8,1h.

P8 Pituus 1) Eino Mattila 2,82, 2) Elias Pihlainen 2,78, 3) Topias Seikkula 2,74, 4) Simo Palonen 2,60.

P9 60m 1) Niklas Lehtinen 10,3h.

P9 Korkeus 1) Niklas Lehtinen 100.

P10 60m 1) Martti Salonen 10,6h.

T10 60m 1) Sara Nurmela 12,0h.

T10 Korkeus 1) Sara Nurmela 95.

T11 60m 1) Anni Mattila 11,3h.

T11 Korkeus 1) Anni Mattila 90.

P11 60m 1) Luukas Lehtinen 8,9h, 2) Kaarlo Salonen 10,2h.

P11 Korkeus 1) Luukas Lehtinen 125, 2) Kaarlo Salonen 115, 3) Toivo Seikkula 100.

Viikkokisat 5.7.2018

4v ja vanhempien tulokset näkyvät myös tulospalvelussa http://live.tuloslista.com/2872

P2 40m 1) Jasse Maijala 44,6.

P2 Pallonheitto 1) Jasse Maijala 0,50.

T2 40m 1) Vilja Ränkman 18,8, 2) Iiris Tuominen 21,9.

T2 Pallonheitto 1) Iiris Tuominen 1,40, 2) Vilja Ränkman 1,30.

P3 60m 1) Santtu Hentonen 24,9, 2) Rames Phumbang 25,6.

P3 Pallonheitto 1) Rames Phumbang 3,15, 2) Santtu Hentonen 1,60, 3) Eetu Suonpää 1,20.

T3 60m 1) Aada Paavola 24,8.

T3 Pallonheitto 1) Aada Paavola 2,15.

P4 100m 1) Roope Arousva 34,50, 2) Juuse Maijala 39,60.

P4 Pallonheitto 1) Roope Arousva 4,80, 2) Ilmo Sulonen 3,55, 3) Juuse Maijala 3,30.

T4 100m 1) Nella Suonpää 32,10, 2) Armi Tuominen 32,30.

T4 Pallonheitto 1) Armi Tuominen 4,38, 2) Nella Suonpää 3,22.

P5 300m 1) Eero Tuominen 1.38,60.

P5 Pallonheitto 1) Eero Tuominen 6,45.

T5 300m 1) Emilia Lehtinen 1.34,20, 2) Maisa Mäkilä 2.37,60.

T5 Pallonheitto 1) Maisa Mäkilä 5,65, 2) Emilia Lehtinen 4,75.

P6 300m 1) Lenni Suonpää 1.17,70, 2) Valtteri Vaherkoski 1.27,80.

P6 Pallonheitto 1) Valtteri Vaherkoski 12,85, 2) Lenni Suonpää 12,50.

T6 300m 1) Minttu Hellsten 1.07,90, 2) Julia Lehtimäki 1.26,60, 3) Senni Koivisto 1.27,10, 4) Kerttu Aaltonen 1.30,80, 5) Iida Yrjölä 1.33,00.

T6 Pallonheitto 1) Minttu Hellsten 11,16, 2) Iida Yrjölä 9,83, 3) Senni Koivisto 7,08, 4) Kerttu Aaltonen 6,92, 5) Julia Lehtimäki 5,88.

P7 300m 1) Vilho Koskinen 1.10,90, 2) Frans Nurmela 1.15,10, 3) Lenni Mäkilä 1.19,20.

P7 Pallonheitto 1) Frans Nurmela 14,25, 2) Lenni Mäkilä 11,30, 3) Vilho Koskinen 10,10.

T7 300m 1) Amanda Lehtinen 1.23,70, 2) Sofia Hentonen 1.31,30, 3) Silja Seikkula 1.32,00.

T7 Pallonheitto 1) Amanda Lehtinen 12,50, 2) Silja Seikkula 5,90, 3) Sofia Hentonen 5,80.

P8 300m 1) Eino Mattila 1.06,40, 2) Simo Palonen 1.17,70.

P8 Pallonheitto 1) Topias Seikkula 15,95, 2) Eino Mattila 15,05, 3) Simo Palonen 9,30.

T8 300m 1) Iida Huhtakallio 1.11,30, 2) Neea Suonpää 1.14,00.

T8 Pallonheitto 1) Neea Suonpää 13,26, 2) Iida Huhtakallio 8,55.

P9 1000m 1) Niklas Lehtinen 3.48,10.

P9 Keihäs 1) Niklas Lehtinen 25,12.

P10 1000m 1) Martti Salonen 4.47,00.

P10 Keihäs 1) Martti Salonen 11,97.

P11 1000m 1) Aleksi Ahlfors 3.23,60, 2) Luukas Lehtinen 3.27,60, 3) Kaarlo Salonen 4.25,00.

P11 Keihäs 1) Aleksi Ahlfors 27,11, 2) Toivo Seikkula 14,55, 3) Kaarlo Salonen 13,85.

T11 1000m 1) Anni Mattila 4.36,10.

T11 Keihäs 1) Anni Mattila 12,93.

Viikkokisat 21.6.2018

4v ja vanhempien tulokset näkyvät myös tulospalvelussa http://live.tuloslista.com/2764

Viikkokisat 21.6.2018

T2 40m 1) Vilja Ränkman 18,6.

T2 Pituus 1) Vilja Ränkman 0,26.

P2 40m 1) Jasse Maijala 19,9.

P2 Pituus 1) Jasse Maijala 0,25.

P3 40m 1) Leevi Vuoristo 16,7, 2) Santtu Hentonen 17,0.

P3 Pituus 1) Santtu Hentonen 0,38, 2) Leevi Vuoristo 0,38.

T4 40m 1) Nella Suonpää 12,30.

T4 Pituus 1) Nella Suonpää 1,37.

P4 40m 1) Juuse Maijala 12,70.

P4 Pituus 1) Juuse Maijala 1,09.

T5 40m 1) Emilia Lehtinen 9,90.

T5 Pituus 1) Emilia Lehtinen 1,13.

P5 40m 1) Väinö Pesu 10,30.

P5 Pituus 1) Väinö Pesu 1,55.

T6 40m 1) Hilla Lappalainen 8,20, 2) Senni Koivisto 9,00, 3) Kerttu Aaltonen 9,80.

T6 Pituus 1) Hilla Lappalainen 2,24, 2) Kerttu Aaltonen 1,63, 3) Senni Koivisto 1,60.

P6 40m 1) Oliver Maijala 8,60.

P6 Pituus 1) Oliver Maijala 2,26.

T7 40m 1) Sofia Hentonen 8,00, 2) Amanda Lehtinen 8,20.

T7 Pituus 1) Amanda Lehtinen 2,42, 2) Sofia Hentonen 2,07.

P7 40m (NM) 1) Frans Nurmela 8,30.

P7 Pituus 1) Frans Nurmela 2,35.

P8 40m 1) Topias Seikkula 8,40.

P8 Kuula 1) Topias Seikkula 3,22.

P10 60m 1) Martti Salonen 11,40, 2) Johannes Pertola 11,60.

P10 Kuula 1) Martti Salonen 5,24, 2) Johannes Pertola 4,82.

P11 60m 1) Kaarlo Salonen 10,40.

P11 Kuula 1) Toivo Seikkula 7,01, 2) Kaarlo Salonen 6,20.

T12 60m 1) Meea Maijala 10,60, 2) Roosa Tuominen 10,90.

T12 Kuula 1) Roosa Tuominen 6,03, 2) Meea Maijala 5,78.

T13 60m 1) Sanja Maijala 9,40.

T13 Kuula 1) Sanja Maijala 7,48.

T15 60m 1) Amanda Mäkinen 10,00.

T15 Kuula 1) Amanda Mäkinen 7,72.

Viikkokisat 7.6.2018

Viikkokisat
Lapin Salama
07.06.2018

T2 40m
1) Vilja Ränkman 21,1 ,2) Iiris Tuominen 27,7

P2 40m
1) Jasse Maijala 53,8

T2 Pallonheitto
1) Iiris Tuominen 1,17, 2) Vilja Ränkman 0,92

P2 Pallonheitto
1) Jasse Maijala 0,15

T3 40m
1) Senja Pihlainen 20,6

P3 40m
1) Viljami Vesala 13,8, 2) Kasper Aalto 14,3, 3) Leevi Vuoristo 16,0, 4) Unto Pinola 16,7,  5) Santtu Hentonen 18,0. 6) Eetu Suonpää 57,7

T3 Pallonheitto
1) Senja Pihlainen  0,47

P3 Pallonheitto
1) Leevi Vuoristo 2,25m , 2) Kasper Aalto 1,89,  3) Viljami Vesala 1,88,  4) Unto Pinola 1,86
5) Eetu Suonpää 1,50, 6) Santtu Hentonen 1,15

T4 40m
1) Linnea Pihlajamäki 11,80 , 2) Nella Suonpää 12,50 , 3) Armi Tuominen 13,00

P4 40m
1) Roope Arousva 12,10 , 2) Juuse Maijala 12,30

T4 Pallonheitto
1) Armi Tuominen 4,07, 2) Nella Suonpää 3,46 , 3) Linnea Pihlajamäki 3,16

P4 Pallonheitto
1) Juuse Maijala 3,28, 2) Roope Arousva 2,44

T5 40m
1) Sofia Pihlainen 10,00 , 2) Emilia Lehtinen 10,40 , 3) Maisa Mäkilä 10,70

P5 40m
1) Väinö Pesu 10,40 , 2) Eero Tuominen 10,50 ,  3) Eemeli Into 10,70 , 4) Miklas Aalto 12,00

T5 Pallonheitto
1) Maisa Mäkilä 6,64, 2) Sofia Pihlainen 5,23 , 3) Emilia Lehtinen 3,93

P5 Pallonheitto
1) Eemeli Into 6,45 , 2) Eero Tuominen 5,86 , 3) Väinö Pesu 3,64 , 4) Miklas Aalto 3,06

T6 40m
1) Minttu Hellsten 8,20 ,2) Hilla Lappalainen 8,60 ,3) Senni Koivisto 9,60 . 4) Kerttu Aaltonen 10,10 , 5) Aada Katila 10,20

P6 40m
1) Lenni Suonpää 8,70 , 2) Verneri Pihlajamäki 9,80

T6 Pallonheitto
1) Minttu Hellsten 8,25 , 2) Hilla Lappalainen 7,76, 3) Senni Koivisto 6,80 , 4) Kerttu Aaltonen 6,30

P6 Pallonheitto
1) Lenni Suonpää 13,20 , 2) Verneri Pihlajamäki 8,58

T7 40m
1) Amanda Lehtinen 8,40 , 2) Sofia Hentonen 9,10 , 3) Ella Into 9,40

P7 40m
1) Vilho Koskinen 7,90 , 2) Frans Nurmela 8,60 , 3) Lenni Mäkilä 9,40

T7 Pallonheitto
1) Amanda Lehtinen 13,02 , 2) Ella Into 8,95 , 3) Sofia Hentonen 5,15

P7 Pallonheitto
1) Frans Nurmela 13,50 , 2) Lenni Mäkilä 9,90, 3) Vilho Koskinen 9,12

T8 40m
1) Neea Suonpää 11,90

P8 40m
1) Eino Mattila 11,30 , 2) Elias Pihlainen 11,60 , 3) Topias Seikkula 11,90

P8 Pituus
1) Eino Mattila 2,65 , 2) Elias Pihlainen 2,50 , 3) Topias Seikkula 2,48

P10 60m
1) Martti Salonen 11,40 , 2) Johannes Pertola 11,90 , 3) Jaakko Into 14,10

P10 Pituus
1) Johannes Pertola 2,92 , 2) Martti Salonen 2,62 ,3) Jaakko Into 2,18

T11 60m
1) Anni Mattila 11,00

P11 60m
1) Luukas Lehtinen 9,60 ,2) Kaarlo Salonen 10,20 , 3) Toivo Seikkula 11,50

T11 Pituus
1) Anni Mattila 2,99

P11 Pituus
1) Luukas Lehtinen 4,63 ,2) Kaarlo Salonen 3,46 , 3) Toivo Seikkula 3,07

T12 60m
1) Roosa Tuominen 10,90

T12 Pituus
1) Roosa Tuominen 3,01

YU-kesän 2018 ohjelma

To 07.06 klo 18.00

Viikkokisat

Lajit: pikajuoksu ja pallo/pituus.

Ti 12.06.klo 17.00 Keula-kisat Raumalla Otanlahden kentällä

To 14.06. klo 18.00

Harjoitusilta

Koko perheen yhteinen harjoitusilta, jolloin tutustutaan eri yu-lajeihin. Harjoituksia, ohjeita, vinkkejä ja toimintaa kaikenikäisille kisailijoille.

To 21.06. klo 18.00

Viikkokisat

Lajit: pikajuoksu, pituus/kuula.

To 05.07. klo 18.00

Viikkokisat

Lajit: pitkä matka (100-1000m iästä riippuen), pallo/keihäs.

To 12.07. klo 18.00

Harjoitusilta

Koko perheen yhteinen harjoitusilta, jolloin tutustutaan eri yu-lajeihin. Harjoituksia, ohjeita, vinkkejä ja toimintaa kaikenikäisille kisailijoille.

To 19.7. klo 18.00

Viikkokisat

Lajit: pikajuoksu, pituus/korkeus.

To 02.08. klo 18.00

Mestaruuskisat

Lajit: 3-ottelu (pikajuoksu, kuula/pallo ja pituus)

To 09.08 klo 18.00

Hippo-kisat

 To 16.08 klo 18.00

Harjoitusilta

Koko perheen yhteinen harjoitusilta, jolloin tutustutaan eri yu-lajeihin. Harjoituksia, ohjeita, vinkkejä ja toimintaa kaikenikäisille kisailijoille.

To 23.08. klo 18.00

Viikkokisat

Lajit: Keskimatka (100-300m iästä riippuen), pituus/korkeus.

To 30.08 klo 18.00

Viikkokisat

Lajit: pikajuoksu, pallo/keihäs

Sarjoja on 5-vuotiaista ylöspäin, tarvittaessa myös nuoremmille.  Jokaisella ikävuodella on oma sarjansa. Pituussuuntaan tapahtuvissa hypyissä ja heitoissa on neljä (4) suorituskertaa.

Kilpailujen sujuvuuden kannalta on välttämätöntä lasten vanhempien osallistuminen toimitsijatehtäviin.

 Urheilukenttäiltoja on yhteensä kymmenen (10), joissa on kaikkiaan 15 lajia ja joista kolme (3) on harjoitusiltaa. Kaikki vähintään seitsemään (7) iltaan osallistuneet palkitaan aktiivisuudesta.  Menestyminen ei siis ole tärkeintä, myös aktiivisuudesta palkitaan

Palkinnot kesän kisoista jaetaan marraskuun lopussa pidettävän kesäkauden päätöstilaisuuden yhteydessä

Jokainen kesän aikana vähintään kolmeen iltaan osallistunut palkitaan.

Urheilukentän käytön kannalta on tärkeää, että kilpailut pääsevät alkuun ajallaan. Ilmoittautumisten

tulisi tapahtua klo 17.30–18.00 välisenä aikana. Kisat alkavat siis klo 18, mutta välinevarastot ovat käytettävissä jo klo 17.30 lähtien.

Kilpailuista ilmoitetaan sekä Raumalaisen ”urheiluseurat”palstalla sekä Salaman kotisivuilla www.lapinsalama.fi. Mahdollisista ohjelman muutoksista ja muista kilpailuista ilmoitetaan tarvittaessa myös urheilukentän ilmoitustaululla.

On toivottavaa, että salamalaiset osallistuisivat myös lähiseudun aluekilpailuihin aikaisempaa enemmän.

Ilmoittautumiset Lapin ulkopuolella oleviin kilpailuihin tapahtuvat ensisijassa Seppo Ala-Siurun välityksellä, mutta vanhemmat voivat hoitaa myös itse ilmoittautumiset. Salaman maksaa osallistumismaksut kuittia vastaan. Vanhempien tulisi hoitaa kuljetukset kilpailupaikoille. Salama maksaa osanottomaksut kuittia vastaan, jos ilmoittaudut suoraan itse tai kilpailupaikalla. Kilpailuista saa tietoa osoitteesta www.kilpailukalenteri.fi. Aluetason kilpailuissa osanottajalta vaaditaan yu-passia, joka hankitaan Suomen Urheiluliiton passirekisterin kautta. Passin hankinnan tekee salamalaisten osalta Seppo Ala-Siuru, joten ilmoittakaa hänelle passitarpeesta hyvissä ajoin ennen kilpailujen ilmoittautumisajan päättymistä.

Maastojuoksut 31.5.2018

Lapin Salaman kevään avoimien maastojuoksujen neljäs osakisa juostiin Teilinummen pururadalla to 31.5.2018.
Osanottajia oli 22
Tulokset

T-2016 75m: 1) Vilja Ränkman, 2) Iiris Tuominen

T-2015 75 m: 1) Senja Pihlainen

T-2014 300m: 1) Nella Suonpää 2) Armi Tuominen

T-2013 300m: 1) Sofia Pihlainen 1 30,1, 2) Emilia Lehtinen 1.34,5

T-2012 500m: 1) Minttu Hellstén 2.11,6, 2) Amanda Taipalus 2.31,7, 3) Kerttu Aaltonen 2.54,0

T-2011 500m: 1) Sofia Hentonen 2.36,0 2) Amanda Lehtinen 2.42,9

P-2016 75 m: 1) Jasse Maijala

P-2015 75 m: 1) Unto Pinola, 2) Leevi Vuoristo, 3) Rames Phumbang, 4) Santtu Hentonen, 5) Viljami Vesala

P-2014 300m: 1) Roope Arousva, 2) Juuse Maijala, 3) Lenni Koivula 2.15,2

P-2013 300m: 1) Eero Tuominen 1.33,0

Urheilukentän viikkokisakausi alkaa to 7.6. klo 18.

 

Maastojuoksut 24.5.2018

Lapin Salaman kevään avoimien maastojuoksujen kolmas osakisa juostiin Teilinummen pururadalla to 24.5.2018.
Osanottajia oli 25

T-2016 75m: 1) Vilja Ränkman, 2) Iris Tuominen

T-2015 75 m: 1) Senja Pihlainen

T-2014 300m: 1) Nella Suonpää 2) Armi Tuominen

T-2013 300m: 1) Sofia Pihlainen 1 28,4, 2) Emilia Lehtinen 1.43,6

T-2012 500m: 1) Minttu Hellstén 2.12,2, 2) Amanda Taipalus 2.30,1, 3) Kerttu Aaltonen 2.40,2

T-2011 500m: 1) Amanda Lehtinen 2.30,6, 2) Sofia Hentonen 2.42,2

T-2008 1,2 km: 1) Venla Saarela 5.32,4

T-2007 1,2 km: 1) Lotta Lehtola 5.48,5

T-2006 1,2 km: 1) Roosa Tuominen 5.35,6

P-2016 75 m: 1) Jasse Maijala

P-2015 75 m: 1) Leevi Vuoristo, 2) Rames Phumbang

P-2014 300m: 1) Roope Arousva, 2) Juuse Maijala

P-2013 300m: 1) Miklas Aalto 1.55,4

P-2011 500m: 1) Aleksi Saarela 2.28,4

P-2010 500m: 1) Eino Mattilas 2.01,3, 2)Elias Pihlainen 2.08,6, 3) Simo Palonen 2.26,5

4.osakilpailu juostaan to 31.5 klo 18.00 Teilinummen pururadalla